OBJAVA: 16.12.2017, 12:07h   •   IZMJENA: 16.12.2017, 12:12h   komentara   •     ISPIŠI

Hrvatska u bazenu

Veliki šibenski sportaš i izbornik Ivica Tucak donio nam je ove godine zlato, a cjelokupnom uspješnom dojmu hrvatskog vaterpola u 2017. godini pridonijeli su i vaterpolisti dubrovačkog Juga koji su nakon osvajanja hrvatskog Kupa i prvenstva uvjerljivo osvojili naslov najbolje momčadi u Regionalnoj ligi te izborili nastup u finalu Lige prvaka.

FaH Sjajna godina za hrvatski vaterpolo i još sjajnije zlato koje nam je donio veliki šibenski izbornik Tucak
PIŠE A.Pa./Hina
16.12.2017, 12:07h

Hrvatska vaterpolska reprezentacija osvojila je zlatno odličje na Svjetskom prvenstvu, koje je od 14. do 30. srpnja održano u Budimpešti, i na kojem je finalu sa 8-6 pobijedila Mađarsku.

Bio je to, nakon Melbournea 2007. kada su također u finalu svladali Mađarsku, drugi naslov svjetskih prvaka te šesta uzastopna medalja naših vaterpolista na svjetskim prvenstvima. Naime, uz zlata iz Melbournea i Budimpešte "Barakude" su osvojile i tri uzastopne bronce (Rim 2009., Šangaj 2011., Barcelona 2013.) dok su 2015. u Kazanu osvojili srebro.

Hrvatska je u prvom dijelu natjecanja po skupinama pobijedila SAD sa 12-7, Rusiju sa 10-8 te Japan sa 16-6  i time izborili plasman u četvrtfinale u kojem su bili bolji od Italije sa 12-9.

U polufinalu su odabranike Ivice Tucka čekali aktualni  svjetski prvaci reprezentativci Srbije koju su u neizvjesnoj utakmici pobijedili sa 12-11 i izborili plasman u finale gdje ih je čekala reprezentacija Mađarske koja je u drugoj polufinalnoj utakmici pobijedila Grčku sa 7-5.

U utakmici za treće mjesto Srbija je sa 11-8 pobijedila Grčku, a u finalnoj utakmici u  prepunom najvećem zatvorenom bazenu u Europi  pred 13.000  bučnih gledatelja Hrvatska je sjajno ušla u susret i nakon prve četvrtine imala vodstvo od 4-0.  U drugoj četvrtini hrvatski je napad upao u krizu, a razbranio se i mađarski vratar  pa su domaćini sredinom treće četvrtine izjednačili na 4-4.  Tada na scenu stupa ljevoruki napadač Javier Garcia koji sa dva uzastopna pogotka  završava treću četvrtinu našim vodstvom od  6-4 kojeg pet minuta prije kraja utakmice Sandro Sukno povisuje na 7-4. Mađari  s dva uzastopna gola smanjuju na 7-6, ali  naš kapetan Sandro Sukno dvije minute  prije kraja postiže pogodak za konačnih 8-6 nakon čega je i najbučnijim domaćim navijačima bilo jasno da će Hrvatska u Budimpešti osvojiti naslov najbolje vaterpolske momčadi svijeta.  U finalu je tri gola za Hrvatsku postigao Sandro Sukno, dva Javier Garcia, a po jednoga Marko Macan, Luka Lončar i Maro Joković.

Za Hrvatsku su  na SP-u u Budimpešti igrali: Marko Bijač,  Marko Macan, Loren Fatović, Luka Lončar, Maro Joković, Ivan Buljubašić, Ante Vukičević, Andro Bušlje, Sandro Sukno, Ivan Krapić, Anđelo Šetka, Javier Garcia Gadea i  Ivan Marcelić dok je izbornik bio Ivica Tucak.

Cjelokupnom uspješnom dojmu hrvatskog vaterpola u 2017. godini pridonijeli su i vaterpolisti dubrovačkog Juga koji su nakon osvajanja hrvatskog Kupa i prvenstva uvjerljivo osvojili naslov najbolje momčadi u Regionalnoj ligi te izborili nastup u finalu Lige prvaka.