Bez rješenja pod obručem

Borbena Šibenka pružila maksimalan otpor jakim gostima iz Splita

Košarka   |   Autor: G.M.   |   05.03.2023 u 20:57

GKK Šibenka/Milan Balaban
U pretposljednjem 21. kolu regularnog dijela HT Premijer lige za košarkaše, Šibenka je na punom Baldekinu poražena od Splita rezultatom 66:92 (16:23, 14:26, 17:22, 19:21). Raspoloženi ABA ligaš pokazao se kao prevelika prepreka, a posebno nezaustavljiv bio je Boris Tišma sa 23 poena i tricom 5 od 7. Dojam je da su domaćini izbjegli i znatno veći poraz maksimalnim zalaganjem. U zadnjem 22. kolu Šibenka već u srijedu gostuje kod Zadra.

Nakon stanke koja je itekako bila potrebna poslije tijesnog kalendara i uzbuđenja u regionalnoj ligi i domaćem kupu, Šibenka je Split dočekala odmorna i koncentrirana (odsad) isključivo na prvenstvo (regularni dio, Ligu za prvaka pa play-off), no ne i kompletna, jer je opet nedostajao kapetan Paić. I publika se zaželjela košarke, dvorana je bila ispunjena i bučna. Gosti iz Splita došli su, pak, nakon jučerašnje velike utakmice protiv Partizana.

Fizičku nadmoć Splićana Šibenčani su htjeli riješiti borbenošću, čime su se isticali Brocić i Antić, no takva igra prebrzo je uzela danak. Utakmica nije pravo ni počela, a Antić je već imao tri osobne greške i moralo ga se izvaditi iz igre, na poziciji na kojoj narančasti nisu imali pravu zamjenu, već su drugi igrači morali improvizirati igranje centra. Prvu četvrtinu šut nikako nije služio Šibenku (trica u prvih 10 minuta 1 od 8). Ni obrana nije bila sjajna u prvih 5 minuta (15 primljenih poena), u sljedećih 5 dosta bolja pa je nakon 10 minuta svijetlilo 16:23.

U drugoj četvrtini nastavlja se neefikasan šut, ali i neorganizirana i previše individualna igra pa su domaćini išli iz pogreške u pogrešku, u obrani i u napadu. Antić je u 18. minuti već dobio i svoju petu osobnu, nakon čega će do kraja utakmice Split imati ogroman prostor za laku realizaciju pod obručem. Uz sve probleme, rezultat na odmoru (30:49) još je bio i dobar.

Problemi pod koševima nastavljaju se i u nastavku pa Split vodi 36:63 u 24. minuti, no Šibenčani su i dalje igrali ozbiljno te prave seriju 10:0, za "samo" 46:63. Odgovaraju gosti serijom 7:0 i gašenje minimalne nade u povratak.

Do kraja utakmice igrala se košarka bez rezultatske napetosti, no i dalje se igralo maksimalno angažirano, a na momente i atraktivno od obiju ekipa. Mlada šibenska momčad, nošena navijačima koji se nisu gasili do kraja, nije htjela dozvoliti rezultatsku katastrofu, koja je realno prijetila, da se krenulo u opuštanje. Naprotiv, uspjelo se čak i smanjiti od minus 25 na minus 15, pet minuta do kraja, no onda je Split imao još jedan nalet i na kraju dobio sa uvjerljivih 66:92.

Minutažu od skoro 10 minuta dobio je mladi domaći igrač Dominik Škugor.

Split u ovom trenutku djeluje možda i kao najozbiljnija ekipa u ligi. Šibenka je pokazala da jest u stanju ove sezone ponekad napraviti čudo i svladati protivnike znatno jače od sebe, no postoji opravdana bojazan da bi u Ligi za prvaka mogli gledati još ovakvih utakmica. No budući su ciljevi za ovu sezonu već ispunjeni pa i nadmašeni, te jake utakmice poslužit će, ako ništa, daljnjem napretku mladih igrača, a postojat će i zadatak očuvanja petog mjesta pred Furnirom.

ŠIBENKA: Kakar 10, Pleadin 14, Brocić 11, Antić 2, Jambrović 7, Skorić 7, Bobek, Klarin 4, Howard 9, Šarić, Škugor 2, trener Damir Milačić
SPLIT: Kalajžić 12, Tišma 23, Runjić 3, Shorter 16, Nelson 11, Sullivan 13, Gizdavčić, Ukić 7, Vuko, Jukić 5, Perkušić 2, Mavra, trener Srđan Subotić