I kad gubiš i kad pobjedu nam daješ

Dubrava opet iznenadila Šibenku na Baldekinu

Košarka   |   Autor: G.M.   |   28.01.2023 u 20:04

HKS TV
U 17. kolu HT Premijer lige za košarkaše, Šibenka je na Baldekinu doživjela poraz od Dubrave sa 70:78 (10:17, 19:20, 25:19, 16:22). Šibenci je to prvi prvenstveni poraz na Baldekinu ove sezone te su narančasti propustili već večeras osigurati Ligu za prvaka. Dubrava i dalje potvrđuje činjenicu da je to klub sa najviše pobjeda na Baldekinu, ne računavši klubove iz samog vrha lige, jer su na Baldekinu priređivali stalno iznenađenja još od devedesetih, a ovo je već treća sezona zaredom. Gosti su pobjedu zaslužili dobrom igrom, no u ključnim trenucima susreta pomogli su im suci Bajramović, Hordov i Vulić. Šibenka skoro 4 posljednje minute nije postigla niti poen.

Publika je dobro napunila dvoranu. Očito su najave uprave o Final Fouru, eurokupovima i jačem sastavu i proračunu probudile simpatizere kluba, koji ove sezone i nisu baš punili Baldekin do vrha. Nakon patnje na Šubićevcu, gdje su se smrzli i doslovno i rezultatski, navijači su toplinu i utjehu potražili na Baldekinu. Ovo prvo su našli, drugo nisu.

Šteta što je Šibenka baš sad izgubila, pred punom dvoranom. Pobjeda bi, osim osiguranja Lige za prvaka, bila odlična pozivnica za daljnje susrete, jer odlične utakmice tek slijede, dolaze na Baldekin još Cibona pa Split, a onda vjerojatno svi jaki protivnici opet u Ligi za prvaka i play-offu. Šibenci je ovo i veliko upozorenje za Kup, gdje ih u četvrtfinalu čeka isti, nimalo bezazleni protivnik.

Dubrava se pokazala iznimno žilavom ekipom, naizgled fizički slabijom, ali borbenom na svakoj lopti, a trener Šarin opet ih je dobro pripremio. 5 izgubljenih lopti imala je Šibenka u prvih 5 minuta, igralo se motivirano, ali brzopleto. Na tajm-autu u 5. minuti svijetlilo je 6:9, a na kraju četvrtine Dubrava je došla do tada najveće prednosti, 10:17, potpuno zaustavivši domaći napad.

Nakon samo 23 sekunde druge četvrtine, Šarin je zvao tajm-aut, postavivši igrače Dubrave u ravnu liniju. Iz te zanimljive akcije izvukli su 2 slobodna bacanja i 9 razlike. Onda je Kakar vratio Šibenku u igru, zabio je tricu, odlično asistirao Paiću, potom sam efektno zabio, a njegova druga trica donijela je konačno vodstvo, 24:22. Dubrava nije pala, naprotiv, do kraja poluvremena vratili su se na 9 razlike, kada je Hollingsworth pogodio tricu za 26:35, u 19. minuti. Vidjeli smo još jednu Kakarovu tricu, no Dubrava je na odmor otišla sa vodstvom 29:37.

Na početku treće četvrtine Brocić i Kakar sa 10 metara tricama su smanjili na 37:42, kasnije je Kos vratio na devet razlike, potom je Jambrović sa 7 poena u kratkom razdoblju doveo Šibenku do 46:48. Uslijedio je period u kojem su obje ekipe promašivale tricu, da bi nakon jedne nesportske greške Šibenka počela smanjivati. Polagani preokret dovršen je tricom Pleadina za neriješeno, no Hollingsworth pogađa na drugoj strani pa se u zadnjih 10 minuta ušlo sa 54:56.

U 32. Dubrava opet odlazi na 7 razlike, potom s tri trice (Jambrović, Pleadin i Brocić) Šibenčani opet smanjuju. Paić izjednačava, Brocić daje opet tricu, Pleadin polaže, ukupnom serijom 10:0 Šibenka preokreće na 70:65 za ludnicu u dvorani, jer se navijačima koji su cijelu utakmicu bodrili narančaste priključio i ostatak publike.

Do kraja je ostalo 3 minute i 44 sekunde i nitko se nije nadao da će taj koš biti posljednji šibenski na utakmici. Očekivao se pad Dubrave, a oni su pokazali zrelost i još jednom se vratili, sa serijom 13:0. Prvo je Hollingsworth s 5 poena odmah izjednačio na 70:70. Bošnjak pogađa za vodstvo Dubrave, a Šibenka je u sljedećem napadu zaboravila na vrijeme i istekao im je napad.

46 sekundi do kraja suci su odlučili utakmicu, jer su propustili Hollingsworthu dosuditi korake. Koraci su bili očiti, jer je Amerikanac najprije proklizao, a onda napravio i još dva koraka prilikom dodavanja Saviću, koji pogađa tricu za 70:75. Trener Milačić odmah je ušao u teren, unio se u suca i zaradio tehničku grešku. Do kraja je bilo nešto slobodnih bacanja Dubrave i promašaja Šibenke, vremena za preokret nije bilo.

Nakon što su cijelu utakmicu žestoko navijali za Šibenku, šibenski navijači sportski su pljeskom ispratili košarkaše Dubrave nakon njihove pobjede. A onda je uslijedila zajednička pjesma navijača i igrača Šibenke, što je tradicija i u porazu i u pobjedi.

Šibenci slijedi gostovanje u srijedu u Zagrebu kod Bosca, a za sljedeći vikend stiže na Baldekin Cibona.

Šibenka će Ligu za prvaka vjerojatno igrati, morali bi je prestići i Dinamo i Dubrava (obje ekipe imaju bolji međusobni omjer od nas) da se to propusti. Tako da je vjerojatnije da će te ekipe međusobno voditi veliku borbu za 6. mjesto.

ŠIBENKA: Kakar 16, Klarin, Pleadin 15, Howard, Paić 7, Skorić 9, Bobek, Brocić 9, Antić, Jambrović 14, Šarić, Škugor, trener Damir Milačić
FURNIR DUBRAVA: Hollingsworth 26, Vidović 7, Bošnjak 16, Karahodžić 7, Paponja, Kuzmanović 3, Kalajžić, Savić 8, Bjelanović 7, Kos 4, trener Jeronimo Šarin