Šibenka 17 trica, Foreman 9

Foreman predvodio Šibenku do povijesne pobjede: Prvi put dobili Cibonu u gostima!

Košarka   |   Autor: Goran Milić   |   01.12.2023 u 18:51

Pixsell/Sanjin Strukić
U susretu 11. kola FAVBET Premijer lige za košarkaše, Šibenka je na gostovanju kod Cibone senzacionalno slavila sa velikih 68:87 (15:27, 28:20, 14:15, 11:25). Amerikanac Foreman zabio je 34 poena i 9 trica, od ukupno 17 šibenskih, a cijela momčad odigrala je staloženo u napadu i borbeno u obrani, za veličanstvenu pobjedu. Šibenka dosad nikad u povijesti nije pobijedila u gostima Cibonu, najbliže su narančasti bili u doigravanju sezone 1998/99, kada je legendarni centar Romeo Cvjetičanin pogodio tek jedno od dva slobodna bacanja, nakon čega se izgubilo u produžetku. Na ovu pobjedu čekalo se pune 44 godine, od prvog ulaska Šibenke u 1. ligu 1979. godine.

Šibenka je počela s ne posebno drukčijim sistemom igre nego inače, no bolje se i pogađalo i igralo obranu. Foreman je početak odigrao u njemu svojstvenom transu, pogodivši vrlo brzo za svojih 11 poena i prednost crnih od 5:13, uz nekoliko zbilja dalekometnih i ležernih pogodaka. Kada su mu se pridružili i drugi, prednost je samo rasla, čak i do 14 poena razlike, na isteku prve četvrtine ipak 15:27.

U drugoj četvrtini išlo je i dalje dobro, sve do Mandalinićevog pogotka iz skok-šuta za 17:31 u 12. minuti. Tada slijedi prvi od dva velika pada šibenske igre: Cibona se potpuno vraća i preokreće serijom 17:0, za 34:31 (to znači da je ostatak utakmice Šibenka dobila sa 36 razlike!). I tada slijedi ono što je Šibenci nedostajalo ove sezone: nakon dobrog početka protivnik se često vraćao u igru i preokrenuo rezultat, no ovaj put Šibenčani su prvi put nakon što se to dogodilo nastavili igrati svoju igru, s dosta dalekometnih šuteva, čvrstom obranom i oslanjanjem na polukontre. Foreman je vrlo brzo sa svoje nove 4 trice vratio prednost debelo na našu stranu: 40:47 u 20. minuti. Do kraja poluvremena domaći su ipak stigli smanjiti na 43:47.

Ako je prvo poluvrijeme obilježio šibenski napad, početak drugog obilježila je obrana: Cibona je zabila samo 3 poena u 6 minuta te Šibenka opet odlazi na veliku prednost od 46:57. Tada slijedi novi pad momčadi Damira Milačića: Cibona se opet vraća na samo 57:60, no Foreman opet preuzima stvari u svoje ruke i sa 5 poena vraća plus 8, a onda se pridružuju tricama Klarić i Skorić, za 57:71, 7 minuta do kraja. Još dvije trice Klarina odvele su momčad Damira Milačića na ogromnu i nestvarnu prednost od 19 razlike pa se povijesna pobjeda, koja se dugo čekala, na kraju ostvarila sa neočekivano visokih 68:87!

Cibona je imala tek 6 igrača na koje je ozbiljno računala u ovom susretu te, bez obzira na sve, ova pobjeda i nije toliko neočekivana. Nakon dosta razočaranja na početku sezone, bez obzira na sve kadrovske probleme, kojih je i ovaj put bilo dosta, šibenska momčad pokazala je da se može nositi sa ovakvim protivnicima. No najvažnije je bilo ne izgubiti glavu u trenucima kada je krenulo loše te smanjiti broj pogrešaka u tehnici na minimum.

- Igrali smo loše u Kupu Hrvatske, ovdje smo tražili iskupljenje. Pohvale mojoj momčadi, jest da sam ja pogodio sve te šuteve, ali oni su me nalazili na terenu, njima sve čestitke - rekao je junak susreta Anthony Foreman, koji se zauvijek upisao u šibensku košarkašku povijest.

KC D. Petrović, Zagreb, gledatelja 200, suci Bojan Kruljac, Josip Mikulić i Dino Barišić

CIBONA: Vuković 17, Radovčić 17, Perasović 9, Majcunić 9, Aranitović 14, Jakić, Pavković, Ferderber 2, Bandov, Krizmanić

ŠIBENKA: Skorić 11, Hrštić 8, Klarin 15, Howard 8, Foreman 34, Bobek, Babić, Mandalinić 9, Perković, Šarić 2, Škugor

Šibenka je trenutno na omjeru 5-6, Cibona na 9-2. Neočekivano dobro počeo je niz utakmica s teškim protivnicima, jer Šibenci sada slijede Split doma, Zadar vani pa Cedevita Junior doma.