Predzadnje kolo

Košarkašice Šibenika pobjedom se oprostile od domaće publike

Košarka   |   Autor: Goran Milić   |   25.03.2023 u 21:36

ŠibenikIN
U utakmici pretposljednjeg 21. kola Premijer ženske lige za košarkašice, Šibenik je na Baldekinu svladao riječki FSV sa 67:62 (20:15, 21:19, 16:14, 10:14), došavši tako do devete pobjede u prvenstvu, u svom posljednjem domaćem nastupu. Šibenčanke su tako osigurale minimalno sedmu poziciju. Kod domaćih najznačajniju ulogu imale su Johnson, Baban, Dobrić i Lucija Milković, kod gošći standardno najbolja Meksikanka Ackerman.

U prvoj utakmici ovih protivnika, najesen u Rijeci, Šibenik je došao do pobjede tricom sa centra u zadnjoj sekundi. I danas je na momente bilo neizvjesno, no Šibenik je ipak većinu vremena držao susret pod kontrolom. Šibenčanke na kraju sezone igraju dosta bolje i raznovrsnije nego na početku, što se naročito pokazalo u prvom poluvremenu.

Prvo značajnije odvajanje dogodilo se nakon 7 minuta igre, zahvaljujući 5 poena zaredom Dobrić otišlo se na 18:11. U drugoj četvrtini otišlo se i na plus 12, no Riječanke nisu dopustile preveliki zaostatak. Pogođenom tricom iz očaja Brandić u posljednjoj sekundi poluvremena, FSV je smanjio na 41:34.

No pravi problemi za Šibenik dolaze početkom treće četvrtine. Bez ijednog poena domaćih u prve 4 minute, FSV je zabio 9 poena (odnosno ukupna serija 12:0) te je od šibenskog vodstva od 10 razlike došlo do 41:43 za FSV. Pogotkom uz dodatno slobodno bacanje crno šibensko razdoblje prekinula je Johnson. Do kraja treće četvrtine Šibenik odlazi na 57:48, a onda slijedi vrlo neobičnih zadnjih 10 minuta.

Najprije FSV u prve 2 minute pravi seriju 8:0 i dolaze na 57:56. Potom Šibenik u sljedeće 4 minute uzvraća svojom serijom 10:0. Onda u zadnje 4 minute FSV radi seriju 6:0, za konačnih 67:62. Deset poena zaredom sredinom četvrtine, a bez poena na početku i na kraju - to se zbilja rijetko viđa. Obje ekipe koristile su veoma mali broj igračica u rotaciji pa je i umor učinio svoje.

Khiana Johnson je zabila 24 poena uz 7 asistencija, no usprkos tim brojkama ostaje dojam da je večeras previše solirala. Petra Baban imala je odličnu šutersku večer, pogodivši 5 trica. Baban i Dobrić zajedno su imale i 9 osvojenih lopti, što je bio jedan od ključnih detalja u pobjedi.

ŠIBENIK: Johnson 24, Baban 19, Dobrić 5, Šarić, Čerkaska 8, J. Milković, Šuperba, Čala, Dragović 6, Branisavljević, L. Milković 5, Perković, trener Stipe Bralić
FSV: Bašek 2, Brandić 14, Tuftan 11, Kajfeš 3, Ackerman 26, Vidović, Ratković, Jurčić, Šporčić, Stanić 6, trener Igor Prtorić

Šibeniku još predstoji gostovanje u Dubrovniku kod Raguse sljedećeg vikenda. Iako se na početku sezone pribojavalo za opstanak u ligi, na kraju je osvojena vrlo komforna sedma pozicija, dakle sredina tablice. Naše još mogu biti i šeste, odnosno prestići Požegu, no sedmo mjesto je dosta vjerojatnije.

To preživljavanje u Prvoj ligi, na kraju bez većih problema, plod je ponajprije rada i napretka mladih igračica Šibenika. Nakon što prvenstvo završi, Šibenčanke će imati 14 dana da se pripreme za Final Four Kupa. Iako su Ragusa, Trešnjevka pa čak i domaća Pula na papiru puno veći favoriti, šibenski napredak u igri daje nam nadu da se u Pulu neće putovati tek toliko da se Kup odradi, već će se moći igrati kompetitivno sa protivnicama, u pokušaju da se dosegne osamnaesto finale u Kupu, a možda i sedma titula.