Viđeno već sto puta

Ništa od finala: Cibona još jednom prejaka za Šibenku

Košarka   |   Autor: G.M.   |   17.02.2023 u 21:50

Marin Sušić
U utakmici polufinala košarkaškog SuperSport Kupa Krešimira Ćosića, Cibona je još jednom pokazala da i dalje, čak i u teškoj situaciji u kojoj je taj zagrebački klub, funkcionira na puno višoj razini od Šibenke. Po običaju, Cibona je, bez velike igre, bila fizički dosta jača, a Šibenka kao i skoro uvijek protiv Cibone niti je imala rješenja u napadu niti se mogla kvalitetno obraniti pa se opet primilo previše koševa. Nakon pobjede Cibone od 71:101 (16:18, 16:30, 21:28, 18:25), u finalu će sutra igrati Cibona i Cedevita Junior, isti finalni par kao i lani.

Nakon 1 uvodnog pogođenog slobodnog bacanja Cibone, Šibenka je dobro otvorila utakmicu. Paić je dvaput nakon Howardovog, odnosno Brocićevog proigravanja pogodio iz blizine, a onda je Kakar tricom za 7:1 prisilio Sesara na rani tajm-aut. Nakon jedne šibenske (Paić) i dvije zagrebačke trice uslijedio je period pun promašaja i grešaka obje ekipe, u kojem je Cibona polako od šibenskih 6 poena prednosti došla do male prednosti. Nakon prve četvrtine Cibona je imala 18:16, uz čak tri situacije gdje je lopta prilično sretno za njih upala u koš.

Nije bilo previše organizacije u šibenskim napadima, tako da je Cibona na početku druge četvrtine brzo otišla na 7 razlike, koristeći fizičku nadmoć. Još veći problem dogodio se za Šibenčane kad je kapetan Paić u 16. minuti kod rezultata 24:33 dobio treću osobnu grešku. Šibenske greške u napadu i nemogućnost branjenja protiv jačih Zagrepčana su odveli Cibonu i do 26:48, da bi Kakar konačno prekinuo period od 6 minuta bez šibenskog koša iz igre. Do kraja smo vidjeli i jednu asistenciju Kakara za Jambrovića pa onda i Paića za Kakara, tako da je na kraju Šibenka mogla biti i zadovoljna sa samo minus 16, 32:48.

Iako Cibona nije odigrala ništa posebno, imali su veliku prednost na odmoru. Šibenka bez ideje i akcije u napadu; dosta akcija završavalo se u posljednji trenutak greškom ili šutem iz očaja, a nekoliko puta je Cibona iskoristila izgubljenu loptu narančastih da bi poentirala iz kontre. Naročito značajnu prednost Cibona je imala u šutu za tri, Zagrepčani su pogodili 6 od 13, Šibenčani samo 3 od 17.

Nije se dobro nastavilo ni početkom treće četvrtine. Trica Kapuste za minus 19, tako da je Milačić već nakon minute zvao tajm-aut. Opet Zagrepčani, osim što su dosta bolji, imaju i nevjerojatnu sreću pa je tako Kapusta opet pogodio jednu nevjerojatnu tricu sa 10 metara uz faul i eto Cibone na uvjerljivih 32:57. Onda je i Smajlagić pogodio tricu uz faul. Počeli su tek onda Šibenčani pogađati, zabivši u preostalih 8 minuta 21 poen, no i dalje je to, pred posljednjih 10 minuta, bilo velikih 53:76.

Posljednju četvrtinu tricom je otvorio Radovčić, a onda na drugoj strani Paić i Skorić smanjuju na minus 21. Period solidne igre i nakon jedne Pleadinove trice uz faul eto Šibenke konačno na ispod 20 razlike (67:85). No tada Cibona opet uzvraća s dvije trice, koje su ih služile cijelu utakmicu (ukupno preko 50 posto). Bez obzira na visoku razliku, obje ekipe dale su sve od sebe do kraja utakmice.

Dvorana KC Dražen Petrović, suci Tomislav Hordov, Martin Vulić i Leo Roglić
ŠIBENKA: Skorić 10, Kakar 12, Klarin 9, Pleadin 11, Howard 4, Brocić 4, Antić, Jambrović 3, Šarić, Paić 18, trener Damir Milačić
CIBONA: Vuković 2, Radovčić 12, Perasović 14, Smajlagić 14, Majcunić 11, Mazalin 11, Aranitović 4, Baković 8, Kapusta 17, Ljubičić 6, Bundović 2, trener Josip Sesar