Vrijedna pobjeda

Šibenka na Baldekinu svladala zadarsku Puntamiku

Košarka   |   Autor: ŠibenikIN   |   08.12.2021 u 21:05

Sibenka.hr
Šibenka je u susretu 13. kola HT Premijer lige na svom parketu svladala Sonik Puntamiku rezultatom 88-71.

Bliži se blagdansko doba, pa naši premijerligaši moraju užurbano popuniti sve predviđene kvadratiće ovosezonskog rasporeda. Uvijek neugodno kolo koje se igra sredinom tjedna poremeti koncepciju i igračkim kadrom širim momčadima od onih Šibenke i Sonika, pa su Damir Milačić i Stipe Kuliš imali težak zadatak komponiranja svih parametara u cjelinu koja će rezultirati pobjedom. Šibenski strateg je imao dva dana odmora više, pri čemu je iskoristio priliku da u društvu svog pomoćnika Petra Maleša nazoči utakmici Sonik - Vrijednosnice, koja se igrala u ponedjeljak. Premda je Milačić u džepu imao tek ručni blokić, bilješke su bile korisne, piše Basketball.hr.

Šibenčani su otvorili furiozno, s 10-0. Kapetan Domagoj Bašić je popio nekakav eliksir mladosti koji mu je dao lake noge i mirnu ruku. Kuliš nakon svega dvije i pol minute igre poziva prvu minutu odmora i uspijeva zaustaviti nalet domaće momčadi. Bašićevoj kanonadi istom mjerom odgovara najiskusniji branič Sonika, Petar Marić. Ipak, Šibenčani niti u jednom trenutku ne prepuštaju vodstvo gostima. Sonik se uspio približiti na četiri poena zaostatka (12-8), na što Šibenčani odgovaraju novom serijom 10-2 i odlaze na +12 (22-10). Iz završnice prve dionice valja izdvojiti mini sekvencu neuobičajenih centarskih poteza. Prvo Marino Šarlija krade loptu na trici i laganim tempom istrčava kontru, da bi mu na drugoj strani Pavao Paić uzvratio tricom iz kuta preko ruke, koja je u koš ušla odbivši se pod nevjerojatnim kutem od table. Na prvi odmor se otišlo s +11 za domaće (26-15), a kad su Bruno Rebić tricom i Robert Kujundžić polaganjem otvorili drugu četvrtinu, činilo se da je na pomolu katastrofa gostiju. Kuliš ne prepušta stvari slučaju i poziva svoju drugu minutu odmora u gotovo identičnom tajmingu kao i prvu (za ovu mu je trebalo dvije minute i deset sekundi), što je bilo iznimno rizično - ali je urodilo plodom. Lukavi Pero Marić igra simultanku protiv Šibenke, ali nema sreću da mu se priključi poneki suigrač. Ipak, tricom Filipa Jošića na ulazu u posljednju minutu prvog poluvremena Puntamičani dolaze na prihvatljivih 7 poena zaostatka (42-35). Da se na poluvrijeme ipak ode s dvoznamenkastom prednošću za Šibenku pobrinuo se Adnan Arslanagić, koji je u posljednjoj desetinki druge četvrtine ubacio tricu (45-35).

Razlika koju su Milačićevi dečki ostvarili u prvoj četvrtini se protezala kroz cijeli susret kao ključna. Zadrani su sredinom treće dionice nakon koša kapetana Dina Palčića uspjeli doći na dva posjeda zaostatka (50-44), ali slijede nove dobre minute domaće momčadi, u kojima se ističe rastrčani Kujundžić. Malo gore, malo dolje, ali razlika na kraju četvrtine ne odstupa od uobičajene - Šibenka u posljednjih deset minuta ulazi s isto toliko poena prednosti (66-56).

Opet bolje otvaraju Šibenčani, a uzde je u svoje ruke uzeo raspoloženi Rebić. No, Marić i ostatak zelene družine se ne predaju, pa se malo-pomalo vraćaju još jednom na šest poena zaostatka (77-71) četiri minute prije kraja. Ako je i postojala šansa za neizvjesnu završnicu, ona se rasplinula nakon jedva tridesetak sekundi. Iskusni Ivan Vučić je dobio peti prekršaj, i to se pokazalo kao nenadoknadiv gubitak za Kuliša, osobito u defanzivnom dijelu. Ni kriv ni dužan, Milačić je tako dobio priliku za ganjanje ne samo pobjede, već i boljeg međusobnog omjera. Podsjetimo, 25. rujna ove godine Sonik je u Jazinama Šibenci nanio jedan od najneugodnijih poraza u sezoni, ostavivši Narančaste na samo 49 postignutih poena. Kuliš je pokušao obraniti 14 razlike iz te utakmice, ali nije uspio. Tricu koja je Šibenčane dovela do željenog (dvostrukog) cilja ubacio je mladi Juraj Pleadin.

Tablica se polako dijeli na gornji i donji dom i već se naziru konture Lige za prvaka, kao i one Lige za ostanak, piše Basketball.hr.