Odlična igra crnih

Šibenka u finalu memorijala izgubila od Zadra tek nakon produžetka, vodili 14 razlike

Košarka   |   Autor: Goran Milić   |   02.09.2023 u 22:53

KK Zadar/YouTube
U finalu 18. memorijalnog turnira "Tomislav Knežević" Zadar je pobijedio ekipu Šibenke sa 93:85 (25:18, 9:21, 22:21, 18:14, P 19:11). Šibenka je vodila jako dugo, igrala odlično, a presudio je nenormalno velik broj pogođenih trica Zadra u posljednjih 15 minuta. Božić je kod pobjednika zabio 28, kod naših najbolji Skorić sa 25 poena. U borbi za 3. mjesto drugoligaš Kvarner 2010 svladao je Alkara sa 82:76.

I dok nogometna euforija trese grad, košarkaši Šibenke najavili su novi nadolazeći razlog za zadovoljstvo šibenskih navijača ove sezone. Protiv jakog Zadra odigrali su odličnu utakmicu, pruživši neočekivano jak fizički otpor u obrani.

Šibenka je krenula dvama pogocima Topolovića, za vodstvo 0:4, a potom su Brown i Skorić donijeli i 3:8, na isteku 3. minute. Nije baš šut služio obje ekipe u tim trenucima, no Šibenčani su se dobro na početku nosili sa jakim domaćinom. Zadra su na veće vodstvo (23:16 u 9. minuti) odvele trice Luke Božića (13 poena u prvoj četvrtini), koje je postigao u svom ležernom stilu, ali i jaka obrana domaćina. S obzirom na početak priprema, ne možemo šibenskim igračima zamjeriti neke promašene zicere.

Dobra obrana Šibenke (samo 4 primljena poena u 5 minuta) i trice raspoloženih Mandalinića i Skorića označili su početak druge četvrtine i povratak na minus 1, a onda je Klarin svojom tricom postavio 27:27 u 14. minuti, a potom još jednom doveo goste u vodstvo. Isti igrač sa tri slobodna bacanja postiže i 30:35 u 16. minuti, nakon čega su Šibenčani propustili nekoliko prilika za povećanje vodstva.

Sjajna je, dakle, bila šibenska obrana u prvom poluvremenu, sa samo 9 primljenih poena i odličnim hrvanjem sa fizički moćnim Zadranima. Napad je također pokazao dosta potencijala, no šut je još ponešto slab u ovom trenutku pripremnog razdoblja, kao i realizacija ispod koša.

Početak nastavka donosi dvije trice zaredom odličnog i samouvjerenog Skorića za sada već povelikih 34:45, nakon čega i Brown postiže svoju prvu tricu, za 14 razlike. Odgovara opet Luka Božić, sa opet dvije ležerno pucane, ali pogođene trice i smanjenje na 40:48, uz buđenje ne brojne, ali glasne domaće publike. Potom i Drežnjak stavlja 5 poena i dugo građena prednost istopila se prebrzo na samo 45:48, bez da je Zadar nešto posebno odigrao. Sa 7 poena, Topolović vraća Šibenci osjetniju prednost (47:55). U posljednjih 10 minuta ušlo se sa 56:60, nakon solo dionica Mekića i Klarina.

Čvrste su bile obrane na početku zadnjih 10 minuta, no Šibenka je 6 minuta do kraja i dalje imala plus 6. Pogađalo se uglavnom izvan linije za tri, pod košem su obje ekipe, naročito domaćini, bez koncentracije.

Na 2 minute i 20 sekundi do kraja, Zadar je tricom Lakića došao na minimalnih 69:70. Kako smo rekli, pogađalo se, pogotovo Zadar, samo trice te tako Drežnjak donosi domaćinu 72:70, 100-tinjak sekundi do kraja. Odmah izjednačava Topolović, a Brown donosi i 72:74, koje anulira iz slobodnih bacanja Božić. Dvaput je promašila Šibenka, a jednom Zadar do kraja regularnog dijela; otišlo se u produžetke.

Opet tricu pogađa Drežnjak, a onda i Žganec pa Božić. Bilo je to jedino oružje koje su Zadrani imali protiv borbene šibenske obrane, ali efikasno. Veliku prednost Zadra od 9 poena uspjeli su u kratko vrijeme tricama smanjiti Topolović i Brown (85:82 minutu i po do kraja), ali onda Božić opet zabija tricu bez problema za 88:82. Uzvraća istom mjerom Topolović, za 88:85.

Pobjednika je 15 sekundi do kraja riješio Drežnjak jednom tricom iz očaja, postavivši konačnih 93:85. Šibenka je odigrala odlično, potpuno ravnopravno velikom favoritu i prvaku Hrvatske Zadru, no dopustilo se zbilja previše trica u zadnjoj četvrtini i produžetku, domaćin je gotovo sve poene zabio na taj način.

ZADAR: Ramljak 12, Mekić 5, Lakić 6, Mazalin 3, Klarica, Sikirić 3, Jambrović 2, Žganec 10, Njegovan, Grbić, Drežnjak 24, Božić 28, trener Danijel Jusup
ŠIBENKA: Klarin 14, Bobek 2, Skorić 25, Škugor, Howard 7, Mandalinić 8, Brown 10, Perković, Blažević, Topolović 19, trener Damir Milačić