Penali, crveni karton(i), VAR mijenjao odluke

Dramatična utakmica na Šubićevcu: Suad Sahiti donio pobjedu i potvrdio prvoligaški status

Nogomet   |   Autor: Š.I.   |   07.05.2021 u 19:18

Hrvoje Jelavić/PIxsell
Dilemi više nema: HNK Šibenik i sljedeće će sezone igrati u prvoligaškom društvu. S pobjedom od 1:0 nad Istrom 1961 na Šubićevcu i definitivno su, tri kola prije kraja, potvrdili prvoligaški status. A bilo je itekako dramatično: S. Sahiti donio je vodstvo u 50. minuti (nakon što je VAR promijenio odluku glavnog suca), da bi debelo u sudačkoj nadoknadi sudac pokazao na bijelu točku i još jedan crveni karton za narančaste, ali VAR je nakon dugog vijećanja ponovno promijenio odluku: Istra je ostala bez kaznenog udarca i šibensko slavlje moglo je početi.

U odsustvu najboljeg strijelca Denija Jurića domaći trener Escobar u špicu napada od prve je minute gurnuo Bailonea, igrača kojega u posljednje četiri utakmice niti minute nije uvodio u igru (Laća, koji je u zadnjoj utakmici bio starter, ovog puta ostao je na klupi).

U početnom je sastavu bio i Španjolac Alvaro Martin, pa je Ćurić vraćen na poziciju zadnjeg veznog, u paru s kapetanom Bulatom koji u prošlom kolu u Kranjčevićevoj ulici nije igrao. Već u četvrtoj minuti bilo je opasno pred golom gostiju: Kvesić je s lijeve strane poslao prizemnu loptu za Alvara, ali njegov udarac odlazi visoko preko gola. Sve do posljednjih desetak minuta prvog dijela gledao se vrlo oprezan nogomet, niti jedna ekipa nije uspjela opasnije ugroziti suparnički gol.

U Šibenikovoj igri itekako je vidljiv bio izostanak Jurića, kako u defenzivnom, a pogotovo u ofenzivnom dijelu igre. U 36. minuti Bulat je pokušao iznenaditi Lučića nakon solo prodora, otišlo je pored gola. Samo minutu kasnije Bailone je ostavio loptu za Suada Sahitija, ali i u njegovu udarca s desne strane nema preciznosti, mreža se zatresla s vanjske strane. Jedini udarac gostiju prema šibenskom golu bio je u 45. minuti, pucao je Japanac Hara, Rogić je bez problema pokupio taj udarac. Puljani su u drugi dio ušli s dvije promjene u ofenzivnom dijelu momčadi, vidjeli su da nemaju više što čekati. Zaprijetili su prvi preko Hare, otišlo je preko gola.

A u toj istoj 50. minuti poslije brze kontre Šibenik je došao do vodstva: brza kontra, Alvaro ubacuje odličnu loptu s desne strane, na prvoj stativi je S. Sahiti koji reagira vrhunski i trese Lučićevu mrežu. U tom trenutku drugi pomoćni sudac Bučar podiže zastavicu i Jović poništava pogodak. Tu se uključuje VAR, pregledava se je li Španjolac Alvaro, prije asistencije za starijeg Sahitija bio u zaleđu, dugo je trajala provjera, a Jović je nakon nekoliko minuta pokazao na centar, odluka je promijenjena i narančasti su poveli. Krenuli su gosti na sve ili ništa, do 67. minute promijenili su i još trojicu igrača, više od toga nisu mogli. Escobar, pak, do tada još nije mijenjao ništa.

Pet minuta kasnije odlučio se i on na prvi potez: dok je Prince čekao na ulazak uz aut liniju potpuno bespotrebno Šibenik je ostao s igračem manje (u 74. minuti). Bailone je duboko na polovici gostiju, a 20-ak metara od gola gostiju, s leđa startao na jednog igrača gostiju, sudac Jović bio je u blizini i odmah je izvadio crveni karton. Nepromišljen, u potpunosti nepotreban start Šibenikova napadača koji je svoju momčad ostavio na cjedilu u završnici utakmice.

Nisu gosti bili previše opasni po domaći gol. Puno opasnije bilo je na drugoj stani: E. Sahiti je u 83. minuti ubacio, ispred Laće uspjeli su očistiti braniči gostiju. Na drugoj stani, Harin novi pokušaj je blokiran i otišao je u korner. Šibenik pak centimetri dijele od gola i potvrde pobjede: Bulat je podvalio loptu za Princea, iskosa s lijeve strane sam je pred golmanom, ali udarac odlazi pored okvira gola. U sudačkoj nadoknadi prilika za goste: lopta je čini se iznenadila Špoljarića koji je bio ispred Rogića.

Nitko niti slutiti nije mogao da će u četvrtoj minuti sudačke nadoknade doći do nove drame: igrač gostiju pao je nakon kontakta s Batarelom, suda Jović drugi put na utakmici vadi izravan crveni karton za Šibenikova igrača i pokazuje na bijelu točku. Više od pet minuta VAR je pregledavao tu situaciju i na kraju presudio: i ovog su puta promijenili odluku, jer je jedan gostujući igrač bio u zaleđu prije pada u 16 metara Šibenik. Poništen je jedanaesterac, kao i crveni karton Batarelu, te je to bio znak i početak šibenskog slavlja.

ŠIBENIK – ISTRA 1961 1:0 (0:0)

Šibenik, stadion na Šubićevcu, gledatelja /

Sudac: Fran Jović – Zagreb Pomoćnici: Bojan Zobenica – Velika Gorica Željko Bučar – Duga Resa Četvrti suda: Ante Čuljak – Zagreb Delegat: Zlatko Stanković – Zagreb Kontrolor: Ante Vučemilović-Šimunović – Osijek VAR: Ivan Vučković – Zagreb AVAR: Igor Krmar – Zagreb

Strijelci: S. Sahiti 50'

Crveni karton: Bailone 74'

ŠIBENIK: Rogić, Pajić, Batarelo, Schildenfeld, Kvesić, Bulat, Ćurić, S. Sahiti (od 73' Prince), Alvaro (od 82. Laća), E. Sahiti (od 90. Todoroski), Bailone. Trener: Sergio Escobar Cabus.

ISTRA 1961: Lučić, Gonzales (od 61. Vojković), Gržan (od 67. Bande), Galilea, Hara, Perera (od 67. Halilović), Ivančić (od 46. Špoljarić), Šipoš (od 46. Vuk), Šutalo, Da Silva, Blagojević. Trener: Danijel Jumić.