Još 3 pobjede do titule

Golovima Dolčeka i Čopa Šibenik preko Gorice do šestog četvrtfinala Kupa u povijesti

Nogomet   |   Autor: Goran Milić   |   09.11.2022 u 20:25

Hrvoje Jelavić/Pixsell
Šibenik je u utakmici osmine finala SuperSport Hrvatskog nogometnog kupa svladao Goricu sa 2:0 (0:0), golovima najboljeg igrača susreta Dolčeka te Čopa iz jedanaesterca. Šibenik je tako tek četvrti put u Hrvatskom nogometnom kupu (a šesti put ukupno) ušao u četvrtfinale.

Angažirani Šibenik od početka. Već u 3. minuti dobra šansa; Dolček je primio loptu na desnoj strani, ušao s njom u šesnaesterac, no budući je ljevak, a igra desnog krilnog napadača, trebalo mu je previše vremena da se namjesti na udarac. U 12. Čop iz dobre situacije iz slobodnog udarca puca preko gola. U 22. Skorup iz slobodnog udarca sa 30-ak metara iskosa pronalazi Mislava Matića, koji je izbliza neprecizan glavom.

U 26. Matić iz voleja sa 17 metara puca preko gola. U istoj minuti Šibenčani uzimaju loptu u sredini, bila bi to dobra šansa, da je Rak preciznije dao loptu Araiju, kojem bi se potpuno otvorila lijeva strana.

U 31. Rak ulazi u šesnaesterac i podvaljuje za Čopa, koji u dobroj šansi pada i igra rukom. Pritisak Šibenika opet rađa plodom u sljedećoj minuti, obrana Gorice u panici se rješava lopte, koja dolazi do Araija; on ima otvoreni udarac sa 20-ak metara i tuče pored gola. U 37. treća velika šansa za stopera Mislava Matića, opet je tukao glavom pored gola. Jedino što je Gorica napravila u prvom poluvremenu vrijedno spomena bio je udarac Keite u 42., izdaleka neprecizno.

Pokazana volja, pritisak na protivnika na 20 metara od njihovog gola (puno bliže nego inače) te odustajanje od sistema 3-5-2 i igra sa dva beka i dva krilna napadača omogućili su da Šibenik u prvom poluvremenu bude dosta bolji te konačno opasan po krilima, umjesto da se s loptom stalno ulazi u sredinu, ali i sama sredina je time dobila više prostora za igru. Ipak, prvih 45 minuta bez golova.

U 48. Dolček se konačno nalazi na pravoj, lijevoj strani, ulazi s loptom u šesnaesterac te lijevom nogom izbliza prebacuje vratara Žigera za 1:0. Ubrzo nakon toga Čop i Mina kombiniraju na lijevoj strani, Marjanović u kaznenom prostoru sapliće Minu; iz jedanaesterca Čop postavlja 2:0.

U 65. Pršir opasno puca za goste sa 16 metara.

Šibenik je opasan i u 72., Arai s lijeve strane efektno pronalazi Dolčeka, on dobro puca isprve, Žiger odlično brani.

Šibenik je znalački sačuvao vodstvo do kraja, a u nadoknadi je moglo biti i 3:0, da je Kreković preciznije dao loptu Deliću.

Svi ciljevi Cvitanovića su tako ispunjeni, prošlo se dalje u Kupu, a sačuvana je snaga za Osijek. Najbolji igrač susreta bio je Ivan Dolček, no ostaje dojam da se taj igrač može bolje iskoristiti na lijevoj nego na desnoj strani. Za Goricu, pak, novi problemi, 7 igrača dobilo im je žuti karton.

Šibenik-Gorica 2:0 (0:0)

Strijelci: Dolček 48., Čop 54. (11 m)

Stadion Šubićevac, gledatelja 309, sudac Patrik Kolarić

ŠIBENIK: Đaković, M. Matić, Perić, Skorup (od 71. Mesa), Dolček (od 88. Kreković), Mina, Rom, Rak (od 80. Marjanović), Arai (od 80. Špeljak), B. Matić, Čop (od 71. Delić), trener Mario Cvitanović

GORICA: Žiger, Jovičić, Francois (od 46. Julardžija), D. Jurić (od 62. A.M. Jurić), Wague, Vojtko, Kapulica (od 78. Da Cruz), Keita (od 62. Brlek), Cruce-Corcy (od 37. Marjanović), Vujnović, Pršir, trener Mensur Mujdža