Dolček i Kvržić strijelci za domaće

Hajduk odnio bodove sa Šubićevca: Livaja opet koban, Šibenik u završnici nije uspio do boda

Nogomet   |   Autor: Š.I.   |   01.04.2023 u 21:13

Hrvoje Jelavić/Pixsell
S 3:2 slavili su Splićani u 27. kolu SuperSport hrvatske nogometne lige na Šubićevcu. Još se jednom pokazalo koliko za goste znači Marko Livaja.

Zabio je prvi gol na samom kraju prvog poluvremena (i to nakon što nije dosuđen čisti korner za Šibenik), a potom početkom nastavka asistirao za još dva gola. Olako su domaćini primili ta dva pogotka. Dolček je za kratko smanjio, Kvržić prije nadoknade donio novu nadu, ali u sudačkom dodatku Šibenčani nisu uspjeli doći do poravnanja iako su u jednoj situaciji tražili i kazneni udarac.

Peta minuta donijela je prvi udarac u okvir gola: Krovinović je pucao iz daljine, Rogić je to odbio u korner. Odgovor s druge strane stiže u 11. minuti: Đira je pokušao iskosa s lijeve strane, otišlo je pored gola. Sjajan je solo prodor bio Špeljaka po desnoj strani, tražio je Dolčeka na drugoj stativi, u posljednji trenutak Ferro je otklonio opasnost i spasio Lučića većih prijetnji. Gosti su više imali loptu u svom posjedu, domaćin je vrebao iz kontranapada. Livaja, koji se ipak našao u početnom sastavu, u 23. je minuti pucao kroz šumu nogu. Nije se kapetan Šibenika dao iznenaditi. Koju minutu kasnije i Benrahou pokušava: pucao je iz slobodnog udarca, Rogić je to uspio zaustaviti.

Odgovara domaćin preko Dolčeka, vratar Lučić uspio je to zaustaviti. Polukontru Šibenika povukao je u 40. minuti Čanađija. Odlučio se i iskušati svoj udarac, nije bilo precizno, otišlo je preko gola. Završnica prvog dijela donijelo je puno uzbuđenja: Čanadijev je sastav imao zicer, Čanađija je ubacio s lijeve strane, Dolček nije uspio zahvatiti loptu, Ferro ju je odbio u korner. Evidentan korner koji nije suđen, ostao je Šibenik bez prilike iz tog prekida, ali i još gore: primio je pogodak nakon evidentne sudačke pogreške.

U nastavku akcije Livaja je još jednom pokazao koliko je opasan: S Perićem na leđima zavukao je loptu pored Rogića i Splićanima u samoj završnici prvog dijela donio vodstvo. Žalili su Šibenčani za svojom nerealiziranom prilikom, pa su u svlačionicu umjesto s prednošću otišli s rezultatskim zaostatkom.

A gotovo odmah početkom nastavka i druga lopta odsjela je iza Rogićevih leđa: Livaja je ovog puta bio u ulozi asistenta, u petercu je najprisebniji Mlakara koji iz blizine povisuje prednost svoje momčadi na 2:0. Daleko najbolji igrač Splićana u ovoj utakmici, ali i inače, udijelio je još jednu asistenciju: ovog puta pronašao je Pukstasa koji pogađa bliži kut za 0:3 na semaforu. Olako su domaćini primili ta dva gola, nakon pogrešaka u svojim redovima. Susret je tu, praktički, već dio odlučen.

Čanadi tada radi trostruku zamjenu: u igru šalje napadače Čopa i Radonjića te veznjaka Soldu, a na klupu su sjeli Đorić, Špeljak i Čanađija. Nije se dugo čekalo na prvi šibenski gol: Arai je s lijeve strane uposlio Dolčeka, dribling na rubu 16 metara, a potom fenomenalan udarac u rašlje za pokušaj povratka u utakmicu domaće momčadi.

Pokušavaju Šibenčani i dalje, kruže oko kaznenog prostora Hajduka, a u 90. minuti stiže i novi gol: Dolček je propustio loptu do Kvržića koji s ruba 16 metara precizno pogađa Lučićevu mrežu. Pet minuta sudačke nadoknade bilo je vrlo, vrlo uzbudljivo. U jednom od posljednjih napada Mesa je pao u 16 metara Splićana, sudac Pajač pokazao je da se igra dalje.

VAR se nije uključio u toj situaciji. Šibenčani su protestirali tražeći kazneni udarac, no, uzaludni su bili prosjvedi. I još je jedna situacija bila zanimljiva na samom kraju, činilo se da će Pajač nešto provjeravati, no nije, odsvirao je kraj utakmice i Splićani kući nose bodove.

ŠIBENIK – HAJDUK 2:3 (0:1)

Šibenik, stadion na Šubićevcu, gledatelja 2 718.

Sudac: Igor Pajač – Sveti Ivan Zelina Pomoćnici: Ivan Mihalj – Velika Gorica Vedran Đurak – Sveti Ivan Zelina Četvrti sudac: Toni Dadić – Zagreb Delegat: Ivan Vukojević – Zagreb Kontrolor: Ante Vučemilović-Šimunović - Osijek VAR: Marin Vidulin – Kanfanar AVAR: Dario Kolarević – Zagreb

Strijelci: Dolček 64', Kvržić 90' - Livaja 45', Mlakar 52', Pukstas 59'

ŠIBENIK: Rogić, Matić, Perić, Dolček, Mina (od 68. Mesa), Đorić (od 60. Soldo), Špeljak (od 60. Radonjić), Arai, Đira (od 82. Pozo), Čanađija (od 60. Čop), Kvržić. Trener: Damir Čanadi.

HAJDUK: Lučić, Ferro, Fossati (od 81. Awaziem), Livaja (od 73. Kalinić), Benrahou, Melnjak, Pukstas, Krovinović, Mikanović (od 56. Lovrencsics), Mlakar, Vušković. Trener: Ivan Leko.