Slavlje u Bijelom Brdu

HNK Šibenik nakon 13 godina ponovno u polufinalu Kupa: Knežević i Arai 'riješili' BSK

Nogomet   |   Autor: ŠibenikIN   |   01.03.2023 u 14:29

Davor Javorović/Pixsell
Drugi put u svojoj povijesti HNK Šibenik plasirao se u polufinale hrvatskog Kupa! U četvrtfinalnom susretu, jednoj utakmici, Šibenčani su slavili s 2:0 na gostovanju kod drugoligaša Bijelog Brda te nastavljaju borbu za Rabuzinovo sunce. Čanadi je dobrano izmiješao momčad za ovaj susret, ali šibenska pobjeda je čista i zaslužena. Strijelci su bili Josip Knežević u 21. i Haruki Arai u 88. minuti utakmice.

U potpunosti novom sastavu: u odnosu na prošli prvenstveni susret samo su Perić i Hiroš bili u početnom sastavu, sve ostalo Čanadi je promijenio. Već spomenuti Perić i Mesa bili su na stoperskim pozicijama, Mina na lijevom, a Rak na desnom beku, trojku ispred činili su Đorić, Soldo i Pozo, a, ispred njih, u napadačkom dijelu, Knežević, Hiroš i najistureniji Špeljak.

Od početka Šibenik ima terensku inicijativu, pleli su mrežu oko gola domaćina, a sve do prvog gola u 21. minuti udaraca prema golu nije bilo. Tada su Šibenčani odigrali jako dobru akciju: Kneževiće je odigrao na desno za Đorića koji šalje vrlo dobar centaršut u sredinu, domaća obrana pokušava očistiti ispred Špeljaka, ali točno na noge Kneževića koji bez problema trese mrežu za šibensko vodstvo u Bijelom Brdu. Prvijenac je to za Kneževića otkako je ove zime stigao na Šubićevac.

Domaćini u jednom od sljedećih napada traže kazneni udarac: u šesnaestercu je Mesa sam sebe napucao u ruku, sudac Čulina je odmahnuo rukom, VAR provjere nije bilo jer ga ni nema na ovoj utakmici. Šibenik je odgovorio pokušajem Đorića glavom, bez većih problema Đilas je pokupio taj udarac. U 27. minuti zicer za domaćine: ubačaj s lijevog boka, točno na glavnu Sinanovića u petercu, srećom nema preciznosti u njegovom udarcu pa Đaković ne mora niti reagirati. Četiri minute kasnije ponovno je ispala desna strana šibenske obrane, Plazonja je opalio pravu bombu, Đaković zaustavlja taj udarac.

Nakon primljenog gola domaćini su otvorenije krenuli prema šibenskom golu. Ali najveću priliku imali su gosti: Knežević je jako dobro pucao iz slobodnog udarca s otprilike 25 metara. Vratar BSK-a uspio je zaustaviti i odbiti taj udarac, na odbijenoj lopti, s desne strane, je Rak, ubacuje u sredinu, na lopti je Soldo, ali udarac nije precizan. Šteta, bila je to jako dobra prilika za šibenski sastav. Moglo je biti opasno i kad se Špeljak našao u obećavajućoj situaciji, ali prošlo je bez promjene rezultata. Đaković bilježi potom još jednu intervenciju poslije ubačaja s desne strane, a domaćini nisu precizni niti iz slobodnog udarca. Tako da se šibenskim vodstvom od 1:0 otišlo na poluvrijeme.

Odmah na startu drugog dijela fenomenalna prilika za Šibenik: Hiroš je s lijeve strane prebacio loptu na suprotnu, Knežević je lijepo prevario svog čuvara, namjestio se na lijevu nogu, pucao, no, vratar Đilas je uspio spasiti svoju momčad novog pogotka i još većeg zaostatka. Sreća se osmjehnula gostima nešto kasnije: novi napadač Sunday sve je lijepo napravio sam, oslobodio se svojih čuvara, gađao je suprotan kut, ali, na šibensku radost, odsjela je ta lopta na gredi umjesto u Đakovićevoj mreži.

U 75. minuti, poslije brojnih promjena, Šibenik je imao još jednu sjajnu priliku: Kvržić je s desnog boka namjestio odličnu priliku Radonjiću, puca napadač narančasto-crnih, ide ta lopta prema golu, no, ispriječio se stoper Tomašević koji je uspio spriječiti ulazak lopte u mrežu. Dvije minute prije isteka 90. minute Šibenik je potvrdio svoj prolazak dalje: Hiroš je odigrao dobru loptu za Araija, šibenski se Japanac dobro riješio svoje pratnje i kad je došao pred kazneni prostor odlučio se na udarac, a lopta je odsjela u mreži za potvrdu pobjede i plasmana u polufinale Kupa.

Posljednji put Šibenik je u polufinalu Kupa igrao davne 2010. godine. Te godine, pod vodstvom Branka Karačića, stigli su i do finala, ali tamo su poraženi od Hajduka, uz, sjećaju se jako dobro svi šibenski navijači, sudački vjetar u leđa protivniku.

Ove sezone Šibenik ima ponovno priliku izboriti finale. Tko će mu biti protivnik, odnosno gdje će se igrati ta jedna polufinalna utakmica, koja je na rasporedu 5. travnja, doznat će se nakon ždrijeba po završetku svih četvrtfinalnih utakmica koje se igraju danas.

BSK BIJELO BRDO – ŠIBENIK 0:2 (0:1)