Nestali u nastavku

Katastrofalno drugo poluvrijeme: Šibenik imao dva gola prednosti, na kraju ostao bez svega

Nogomet   |   Autor: ŠibenikIN   |   09.09.2023 u 18:46

čitatelj
Utakmicu za rubriku 'Vjerovali ili ne' odigrali su nogometaši Šibenika ove subote na Krimeji. Poraženi su od domaćeg Orijenta, posljednje momčadi na ljestvici s 5:4. Nakon prvih 45 minuta sve je izgledalo idealno za šibenski sastav, vodili su s 3:1 i imali potpunu kontrolu utakmicu, a onda u nastavku totalni black out, kao da nisu ni došli na utakmicu. Primili su čak četiri pogotka i doživjeli prvi poraz u sezoni. Momčad koja se bori za naslov prvaka, momčad koja želi u viši rang ne smije primati 4 gola u 45 minuta, olako prosipati bodove.

S jednom promjenom u početnom sastavu krenuli su Šibenčani u dvoboj na Krimeji protiv posljednje plasiranog Orijenta. Umjesto ozlijeđenog Osmankovića trener Carević od prve je minute, kao zadnjeg igrača obrane, poslao Gačića. A po prvi put ove sezone Šibenik je zaigrao u kompletno crnoj opremi (uz narančaste štucne).

Nakon početnog ispitivanja snaga Šibenik je do vodstva stigao u 13. minuti: domaći stoper Tadejević srušio je uz rub unutar kaznenog prostora Šibenikova napadača Božića, a sudac Pečarić odmah je pokazao na najstrožu kaznu. Ulogu izvođača preuzeo je Josip Majić koji je još jednom, kao u prvom kolu protiv Vukovara 1991, siguran s bijele točke. Četvrti je to gol Majića u sezoni.

No, nisu Šibenčani dugo uživali u prednosti: sedam minuta kasnije, poslije prekida, domaćin je izjednačio. Ubačaj s desne strane, lopta stiže točno na glavu Faala koji trese Đakovićevu mrežu za 1:1. Zabila je momčad iz Krimeje taj gol možda i iz zaleđa, TV snimka nije mogla definitivno otkriti je li bio iza leđa šibenske obrane u trenutku upućivanja lopte, a kako se na SuperSport Prvoj nogometnoj ligi ne koristi VAR tehnologija, konačne potvrde je li bilo zaleđe ili ne - nema. Kako god, u pitanju su bili milimetri.

Odlična kombinacija ofenzivnog dijela šibenske momčadi urodila je plodom u 33. minuti: Torres je prvo odradio odličnu obrambenu reakciju, poveo kontru, dao za Božića koji je mogao ići sam prema domaćem vrataru, ali nesebični Božić ostavlja petom loptu za Kolumbijca koji je neumoljiv, pogađa mrežu pored nemoćnog vratara Mohorovića za šibensko vodstvo od 2:1. Šesti je to gol sezone za Torresa koji zabija u svakoj utakmici otkako je počela sezona i uvjerljivo je najbolji strijelac lige.

Sreća je spasila Šibenik četiri minute kasnije: Monjac je prevario svog čuvara Ćosića, a potom zatresao prečku šibenskog gola. Na drugoj strani, par minuta prije odlaska na odmor, i treća lopta odsjela je iza leđa domaćeg čuvara mreže iz još jednog opravdano dosuđenog kaznenog udarca. Odlična duga lopta za Kolegu koji se sjurio sam prema riječkom golu, imao je nesmetan put prema mreži, ali ruši ga domaći stoper. Sudac Pečarić odmah je pokazao na jedanaesterac i karton za igrača Orijenta, ali samo žuti. Dojma smo da je trebao dobiti izravni crveni, a domaćin bi tada ostao s igračem manje. Asistent kod drugog šibenskog gola Ivan Božić namjestio je loptu na bijelu točku, poslao loptu u jednu, vratara u drugu stranu, za vodstvo Carevićeve momčadi od 3:1.

Razigran i raspoložen je Božić u prvih 45 minuta. Namjestio je potom priliku Majiću, udarac odlazi pored gola. Odlična je Božićeva solo akcija u sudačkoj nadoknadi, šteta što mu je udarac obranio domaći vratar. Božić je, nesumnjivo, bio prvo šibenske momčadi u prvih 45 minuta: izboren prvi kazneni udarac, asistencija kod drugog gola, a potom i pogodak s bijele točke za 3:1.

Igračkih promjena na poluvremenu na Krimeji nije bilo, ali je do promjene došlo u sudačkim redovima. Glavni i četvrti sudac zamijenili su mjesta u drugih 45 minuta. Pečarić, koji je delegiran za glavnog, preselio je uz liniju, dok je funkciju glavnog arbitra preuzeo Toni Dadić koji je u prvom dijelu bio četvrti sudac.

Naznaka nikakvih nije bilo da će Šibenik, nakon vodstva od 3:1, prosuti sve uz prilično lošu igru. Tek što se krenulo s centra domaćin stiže do pogotka. Na desnoj strani igrač je prošao Poza, dodao u sredinu za Gambijca Falla koji je još jednom nedovoljno dobro čuvan, okreće se i šalje loptu u mrežu za smanjenje rezultata na 2:3. Prvi put u nastavku Crni iz Krešimirova grada prijete u 56. minuti: Kolega je asistirao Torresu, njegov udarac prolazi malo pored desne vratnice domaćeg gola.

Prekidi su čitavu utakmicu bili šibenska boljka. A upravo iz prekida primili su još jedan pogodak u 61. minuti: udarac iz kuta, lopta ide na drugu stativu, na glavu kapetana Tadejevića koji glavom trese mrežu za izjednačenje – 3:3. Nema Šibenčana nigdje u drugom poluvremenu, gotovo su potpuno bezopasni po domaći gol. Tek u 65. minuti Carević radi prvu promjenu, izvadio je Majića, a na teren poslao Marijanovića.

Vrijeme odmiče, domaćin i dalje vrlo opasan, Šibenika nema nigdje. Vrhunsku obranu bilježi Đaković, zaustavio je udarac Mulca. Odmah potom Bubnjar sam kao duh na petercu, srećom nije precizan. Gosti i dalje potpuno neopasni po domaći gol. Carević tada gura u igru Rovisa i Laću, bez značajnijih promjena na tijek igre i rezultata. Čekalo se sve do 79. minute na opasnost u domaćem kaznenom prostoru: poslije kornera Božić je pucao glavom, vratar Mohorović se istaknuo odličnom reakcijom, spasio je svoju momčad nove lopte u mreži. Domaći je vratar reagirao i na ubačaj iz kornera Marijanovića u 83. minuti.

I tek što je Šibenik počeo nešto ozbiljnije prijetiti u 84. minuti primio je novi gol: duga lopta domaće momčad, Gačić glavom odbija, točno na noge Falla koji s preko 30 metara fenomenalno pogađa šibenski gol za potpuni preokret i ludilo na domaćim tribinama. Sjela je lopta na noge domaćeg napadača koji je hattricom bacio Šibenčane u očaj.

Prekid u samoj završnici za Šibenik: Gačić je ostao sam na drugoj vratnici, no, nogom nije uspio poslati loptu u mrežu. Bacili su gosti sve karte u napad, u jednom od posljednjih u kazneni prostor gostiju otišao je i vratar Đaković. Ne samo da se momčad sa Sušaka obranila u toj situaciji nego su složili i kontru, pobjegao je Gajzler, s centra se potpuno sam sjurio prema šibenskom golu i s loptom je ušetao u gol za potvrdu pobjede. Do kraja Šibenik je izborio još jedan kazneni udarac koji je u pogodak pretvorio Bačelić-Grgić za konačnih 5:4.

Veliki preokret za prvu pobjedu Orijenta u sezoni, odnosno prvi poraz Šibenika u ovoj sezoni. Porazi su sastavni dio sporta, događaju se i događat će se, ali način na koji je momčad iz Krešimirova grada poražena na Krimeji, kako je primila 4 gola u 45 minuta, definitivno nije dobar. Najblaže rečeno!

ORIJENT – ŠIBENIK 5:4 (1:3)