Pokazali premalo

Zrinski slavio u derbiju, pobjegao na plus pet, Šibenik nije bio na visini zadatka

Nogomet   |   Autor: ŠibenikIN   |   19.11.2023 u 15:34

HNK Šibenik/arhiva
U derbi susretu 15. kola Prve nogometne lige nogometaši Šibenika poraženi su u Osijeku od vodeće momčadi lige – Zrinski Osječko 1664. Slavili su domaćini s 2:0 u utakmici velikog uloga u kojoj je Šibenik pokazao apsolutno premalo, premalo za momčad koja se bori za sam vrh prvenstvene ljestvice. Pogreška u 29. minuti kažnjena je pogotkom Dogana, a drugi gol Carevićev je sastav primio nakon što su oni imali prekid pred golom lidera prvenstva.

Čvrsta je bila utakmica Zrinski Osječko 1664 i Šibenika u Gradskom vrtu, pravi derbi Prve NL u koji su domaćini ušli s dva boda prednosti na ljestvici. Jako dugo vremena čekalo se na prijetnje vratarima. Početna je dominacija bila na strani domaćina, a njihov prvi udarac bilježimo u 23. minuti. Pucao je Horvat, bio je to vrlo lagan posao za Šibenikova kapetana Đakovića. Nakon uvodnog dijela gdje je lopta uglavnom bila u domaćem posjedu, Šibenik je uspostavio ravnotežu, imao jednu dobru akciju kad je Majić iskosa s desne strane pokušao iznenaditi malo istrčalog M. Stanića, no, on je uspio na vrijeme uhvatiti tu loptu.

Nije bilo pravih prilika, a jedna greška Šibenika skupo ih je koštala u 29. minuti. Kolega nije dobro reagirao u jednoj situaciji, nije dobro očistio što je Zrinski iskoristio, oduzeo mu loptu koja stiže do Dogana, a on je s 18-19 metara neumoljiv, pogađa daljnji kut Đakovićeva gola za vodstvo domaćih od 1:0. Najbolji strijelac lige još je jednom pokazao kako mu jako malo prostora treba za egzekuciju.

Iznimno malo vidjeli smo od Šibenika u napadačkom dijelu igre. Domaćin je imao prevlast na sredini terena, a najbolju je priliku Carevićev sastav dočekao u 39. minuti. Duga lopta za Božića, najistureniji igrač gostiju dobro je prima, ulazi u 16 metara, no, udarac nije bio dovoljno snažan i najbolja prilika Crnih iz Krešimirova grada u prvom dijelu je propala.

Do kraja prvog dijela domaćin je još pokušao preko Unušića, Đaković nije morao intervenirati. U prvih 45 minuta definitivno se nije 'umiralo u ljepoti', no, jedna greška na svojoj polovici Šibenik je skupo stajala, dok na drugoj strani terena Šibenik nije bio ni sjena momčadi iz dosadašnjeg dijela sezone.

Svjestan da je vezni red domaćina donio prevagu u prvom dijelu Carević je u nastavak krenuo s jednom promjenom. Roca je ostao u svlačionici, na travnjak je poslan Marijanović. I znatno bolje u polju izgledali su Šibenčani u drugom dijelu, ali jalova je to bila inicijativa. Imali su terensku premoć, no, dugo se čekalo na priliku i opasnost pred domaćim golom. U 58. minuti Carević radi dvostruku izmjenu, ulaze braća Brajković, a u svlačionicu odlaze Torres i Kolega.

I dok Šibenik i dalje ne uspijeva ugroziti domaći gol, čini to Zrinski. Prvi dolazak u kazneni prostor Šibenika u nastavku donio je i novi pogodak i to, vjerovali ili ne, iz prekida koji su imali gosti. Majić je izveo slobodan udarac iskosa s lijeve strane, obrana je to očistila, slijedi munjevita kontra, Pekarić je na rubu kaznenog prostora prošao B. Brajkovića i onda precizno naciljao suprotan kut za velikih 2:0 u korist domaćina i rješenje pitanja pobjednika.

U 65. minuti imaju domaćini matnu priliku: Korov je sam pred Đakovićem, no kapetan Šibenika istrčava i uspijeva uhvatiti tu loptu bez prekršaja. Iako je lopta uglavnom stalno u šibenskom posjedu, većih prijetnji po gol Zrinskog i dalje nema. Minute cure, uveo je Carević i Bačelić-Grgića i Laću, nije to donijelo nikakve konkretne promjene kad je rezultat u pitanju.

Dvije najveće prijetnje Šibenik je stvorio u sudačkoj nadoknadi: Cvijanović je pucao ravno u golmana, a koju minutu kasnije pokušao je i Marijanović, uz dodir bloka domaći je vratar zaustavio taj udarac. Puno opasnije bilo je drugoj strani, no, Đaković je uspio zaustaviti zicer Mujagića.

Ostao je Šibenik 'dužan', u najvažnijoj utakmici ovog dijela sezone nisu bili pravi. Rezultiralo je to pobjedom agresivnijeg i realizatorski raspoloženog Zrinskog koji sada ima pet bodova prednosti na čelu ljestvice.

ZRINSKI OSJEČKO 1664 – ŠIBENIK 2:0 (1:0)
Strijelci: Dogan 29', Pekarić 60'
ZRINSKI 1664 OSJEČKO: M. Stanić, Unušić, Ćubel, P. Stanić, Horvat, Stranput, Pejić (od 64. Svržnjak), Pekarić (od 90. Kuprešak), Korov (od 81. Jelavić), Dogan (od 81. Mujagić), Tadić. Trener: Igor Budiša.
ŠIBENIK: Đaković, Dujmović, Gačić, Ćosić (od 64. Bačelić-Grgić), Cvijanović, Roca (od 46. Marijanović), Pozo, Kolega (od 58. B. Brajković), Torres (od 58. R. Brajković), Majić, Božić (od 85. Laća). Trener: Mario Carević.