XCP BETINA

Stazu od 23,5 kilometara preko cijelog Murtera pobjednik je odvozio za samo 49 minuta

Ostali sportovi   |   Autor: ŠibenikIN   |   16.01.2023 u 11:48

Rudina Press
Biciklistička utrka XPC Betina 2023 u nedjelju je okupila 111 biciklista iz cijele Dalmacije, a makadamsku stazu dugu 23,5 kilometra s visinskom razlikom od 119 metara 94 natjecatelja savladala su za manje od dva sata, a šest najboljih za manje od 60 minuta.

U ukupnom poretku prvih pet mjesta zauzeli su biciklisti koji su se natjecali u kategoriji E bicikla, među kojima je najbrži – 0:49:53 –  bio Milivoj Berač iz BK Top Sport. Drugi je Ivica Babačić čije je vrijeme je bilo 0:51:36, a treći je četiri sekunde sporiji Ivan Pancirov, obojica iz BK Primošten. I natjecateljica s posljednjeg, 94. mjesta ukupnog poretka je iz kategorije E bicikla – vrijeme Mare Šimat Tomašik bilo je 1:54:52.
Na običnom biciklu najbolje vrijeme –  0:58:28 – je imao Roko Fržop iz BK Orlov Krug, koji se natjecao u kategoriji 19-30 g. Među šestoricom koji su zahtjevnu stazu savladali za manje od 60 minuta on jedini je izvan kategorije E bicikli, na biciklu bez baterije i elektromotora, piše Rudina Press.

S biciklistima iz Zadra, Splita, Šibenika, Metkovića, Sinja, Benkovca, Primoštena, Vodica, Čapljine… utrku 6. kola XC dalmatinske zimske lige 2022/23 vozilo je i 10-ak biciklista s našeg otoka. Gotovo svi su članovi Biciklističkog kluba “Baštun” iz Betine, koji je, zajedno sa Općinom Tisno, Općinom Murter-Kornati, Turističkom zajednicom Betina, DVD-om Tisno, PU Šibensko-kninskom, bio domaćin i glavni organizator utrke. Među njima je najbrži bio Šime Božikov, koji je stazu savladao za 1:13:29 sati i zauzeo 27. mjesto u ukupnom poretku.

Raširenost upotrebe bicikla kao prijevoznog sredstva i ophođenje ostalih sudionika u prometu prema biciklistima već dugo su pokazatelji stupnja civilizacijskog razvoja neke sredine. Na našem otoku pedale okreće malo tko osim djece i turista, a bicikliste se smatra smetnjom u prometu. Parkiranje automobila i skutera na kolniku ili nogostupu, posebno ispred kafića, je čvrsto ukorijenjen običaj koji mnogi smatraju čak i pravom. Na “čišćenju” staze od automobila i osiguranju utrke zato su angažirani policija, vatrogasci, prometno redarstvo i brojni volonteri, koji, međutim, ni do samog starta nisu uspjeli ukloniti Mercedes parkiran na samom početku staze na Trgu na moru.

Neposredno prije glavne utrke na kružnoj makadamskoj stazi u Betinskom polju – dugoj 900m/1800m – priređena je utrka XCO Betina – 6. kolo Dječje XC zimske lige Dalmacije 2022/23. Ohrabruje podatak da je među 85 natjecatelja pristiglih iz cijele Dalmacije bilo čak 16 malih biciklista iz betinskog BK Baštun. Među njima je najbolji bio Šime Rameša, koji je osvojio 3. mjesto u kategoriji U13. Detaljni rezultati su na stranicama Stoperica.