Ušli Osijek i Torcida

MNK Šibenik 1983 ispao iz Prve lige nakon uzbudljive završnice

Sport   |   Autor: Goran Milić   |   30.05.2022 u 00:40

ŠibenikIN
U posljednjem kolu kvalifikacija za Prvu HMNL malonogometaši Šibenika 1983 poraženi su od Osijeka rezultatom 5:6 (1:2), u utakmici u kojima je trebala pobjeda za opstanak, ispavši tako u 2. HMNL-jug sljedeće sezone. Osijek je kvalifikacije završio sa 13 bodova, Torcida sa 12 (oni ulaze u Prvu ligu), Šibenik 1983 sa 8, a Gorica sa 1 bodom.

Iako je dozvoljeno 14 igrača u sastavu, Osječani su na Baldekin došli sa samo 9 igrača, što im je značajno smanjilo mogućnost rotacije. Nošeni publikom, motivirani domaćini, koji su znali da im treba samo pobjeda te da imaju dulju klupu, od početka susreta su preuzeli inicijativu te u prvih 10 minuta stvorili mnoštvo prilika i udaraca na gol, dok su se gosti orijentirali na obranu i čekali svoju priliku. Zahvaljujući nepreciznosti napadača u narančastom te gostujućem vrataru Živkoviću, do prvog pogotka čekali smo do 12. minute, kada Kosor s desne strane dodaje Juriću koji natrčava na loptu na rubu kaznenog prostora i šalje je pod gredu u mrežu za 1:0. Radost u dvorani nije dugo trajala, Osijek je izjednačio u istoj minuti, nakon što je Lima sa lijeve strane dugom i visokom dijagonalom pronašao Pandurevića koji je probio desnu stranu pa pronašao Šimašeka usamljenog na suprotnoj stativi. Do kraja poluvremena još jedan pogodak u domaćoj mreži, Lima probija lijevu stranu, a Gelo je sada sam na desnoj strani i posprema loptu u gol iz blizine.

Šibeniku je očito najveći problem u obrani bilo, nakon što protivnik probije jednu stranu, ispratiti igrača na drugoj strani, koji onda ostane sam ispred gola i zabije. Treći gol iz 24. minute bio je sličan dvama golovima iz prvog poluvremena, ovaj put je Gelo nakon brze kontre s lijeva pronašao Pandurevića na drugoj strani. Budući da Šibeniku u tom trenutku trebaju tri gola, trener Strunje vuče pravi potez i uvodi golmana-igrača već deset minuta prije kraja. Čekati sami kraj bilo bi besmisleno, jer Šibenčani su u napadu muku mučili sa dobro postavljenom obranom Osijeka, a uvođenjem golmana-igrača napadi su im postali brži i protočniji. Brzo se dolazi do smanjenja na 2:3, nakon što je Škugor s vrha kaznenog prostora pospremio loptu pod gredu. Šibenčani nastavljaju sa tom taktikom, koja im donosi šanse, no onda se događa 34. minuta, kada golman Osijeka brani jednu loptu, točnije ona se odbija od njega i dok je lopta još bila u letu Pandurević ju atraktivnim volejem sa vrha vlastitog kaznenog prostora preko cijelog terena šalje u praznu domaću mrežu. Zbilja nevjerojatan gol, jer Pandurević je bio okrenut prema vlastitom golu, vjerojatno je samo htio izbiti opasnu loptu u letu što dalje od svog kaznenog prostora, a na kraju je lopta prošla između 2 šibenska igrača koji su jedan drugome prepustili blokiranje te lopte i na kraju tu sporu loptu nije blokirao nijedan i ona je otišla u gol za 2:4.

Zabiti pogodak sa gola na gol nije baš lako, no Osječani su to uspjeli još jednom, lopta se nakon obrane vratara odbila do Damjanovića koji iz prve šalje loptu u prazni domaći gol i 4 minute do kraja to je 2:5, a Šibeniku treba pobjeda. Šibenik se nije predao, nastavili su sa istom taktikom jer drugog izbora nisu imali i tad konačno osječka obrana popušta. U 36. minuti, istoj u kojoj su primili gol, Šućur smanjuje na 3:5, u 37. Kosor na 4:5, a u 39. Kosor izjednačuje na 5:5 za ludilo na tribinama. Sva tri gola upala su nakon brzih proigravanja sa golmanom-igračem, a pola minute do kraja ista taktika ponovo izbacuje šibenskog igrača na lijevoj strani u veliku šansu za vodstvo, no on je loše primio tu loptu, ona se od njega odbila ispred vratara Živkovića koji se na nju baca, hvata je u ruke, pridiže se i nonšalantno je iz ruke nabija nogom u prazni domaći gol. Za ovaj primljeni pogodak dijelom je kriv i sami golman-igrač Šibenika, koji se nakon izgubljene lopte nije požurio vratiti na svoj gol, nego je trčao polako i natraške; valjda se nadao da Osijek neće i treći put postići pogodak preko cijelog terena. Tako je 27 sekundi prije kraja postavljen konačni rezultat, šibenski igrači čestitali su osječkima na ulasku u viši rang, a domaći navijači pozdravili su svoje ljubimce zbog borbenosti i htijenja.

Strijelci: 1:0 Jurić (12′), 1:1 Šimašek (12′), 1:2 Gelo (16′), 1:3 Pandurević (24′), 2:3 Škugor (32′), 2:4 Pandurević (34′), 2:5 Damjanović (36′), 3:5 Šućur (36′), 4:5 Kosor (37′), 5:5 Kosor (39′), 5:6 Živković (40′)
ŠIBENIK 1983: Mario Jarmanović, Josip Jurić, Jose Wellington Matias Torres, Alen Protega, Luka Pehar, Zvonimir Šućur, Franjo Matković, Vinko Jurković, Franko Knez, Ante Palavra, Mirko Jurjević, Ante Kosor, Ivan Škugor, Alen Milišić, trener Teo Strunje
OSIJEK: Dino Živković, Josip Šalaj, Andrej Pandurević, Ivan Gelo, Vitor Hugo de Lima da Silva, Domagoj Damjanović, Dražen Čavar, Denis Šimašek, Dominik Mateo Rončević, trener Saša Voldin