Top 10

Pregled događaja koji su u 2022. godini obilježili šibenski sport

Sport   |   Autor: Goran Milić   |   31.12.2022 u 12:31

Facebook
Godina na izmaku u Šibenik je dovela neke zanimljive sportske događaje koje su organizirali šibenski klubovi, ekipnim sportovima bila je iznimno turbulentna, a individualni sportovi zabilježili su solidan broj zapaženih rezultata. Četvrtfinale Lige prvaka, četvrtfinale Grand Slama, europsko zlato...; netko bi pomislio da ne govorimo o Šibeniku. Ovo je pregled tih događanja.

10) Turbulentna sezona ekipnih sportova

2022. se svakako neće pamtiti po dobrom među navijačima šibenskog nogometnog kluba. Grozni proljetni dio upropastio je skoro sve dobro što je napravljeno u jesen 2021. Proljeće je počelo rekordnim domaćim 0:5 porazom od H. Dragovoljca, a završilo se još većim debaklom u organizaciji utakmice Šibenik-Dinamo, kada je (nečijim propustom) omogućeno gostujućim navijačima da preplave zapadnu tribinu. Nije puno bolje bilo ni najesen; jedino pozitivno bilo je izboreno četvrtfinale Kupa, šesto u povijesti, tako da će to gostovanje kod BSK-a biti barem nešto čemu se možemo veseliti pred proljeće 2023.

Košarka je prošlu sezonu završila na devetom mjestu, počelo se dobro igrati tek u Ligi za opstanak, zaredalo se sa pobjedama, no dva poraza na kraju značila su da neće biti ništa od play-offa. Jesenski početak nove sezone zato je bio iznad očekivanja. Očekivao se napredak i šesto mjesto u ligi, postiglo se dosta više, s obzirom da je vrlo izgledna borba za 4. poziciju sa Cedevitom, a plasiralo se i u četvrtfinale Kupa te četvrfinale Alpe-Adria kupa.

Ženska košarka nizom pogođenih pojačanja na proljeće se spasila od ispadanja iz lige, a mlada ekipa solidno je odigrala i najesen pa, u čekanju boljih vremena i financijskih prilika, opstanak kluba nije ugrožen.

Vaterpolu je za malo utekla Liga prvaka, Mladost je bila bolja u borbi za 3. mjesto u ligi. U jesenskoj polusezoni zato se prošlo prvo kolo kvalifikacija u LEN Eurokupu, dok se u prvenstvu palo sa četvrte na petu poziciju.

Dva najbolja malonogometna kluba različito će pamtiti 2022. Crnica je i dalje u vrhu 1. lige, u kojoj Šibenik 1983 nije uspio opstati.

9) Franko Škugor u četvrtfinalu US Opena

Šibenski tenisač je na američkom Grand Slamu, u konkurenciji mješovitih parova, uspio ući u top 8, a partnerica mu je bila Japanka Ena Shibahara. Svladali su kombinacije Mladenović/Mektić i Hradecka/Kubot, a onda su ih u četvrtfinalu pobijedili Zhang i Pavić.
Za razliku od mješovitih parova, Škugor nije imao puno sreće u muškom dublu, sa 4 različita partnera svaki put je poražen u prvom kolu (partneri su mu bili Kazahstanac Golubev u Australiji, Ukrajinac Molčanov na Roland Garrosu, Filipinac Huey u Wimbledonu te Japanac McLachlan na US Openu).

8) Nastup Tome Milete na Svjetskom prvenstvu u karateu

Mileta, član KK Šibenik 1066, kroz tri izlučna turnira izborio je pravo da predstavlja Hrvatsku na Svjetskom prvenstvu u turskoj Konyi, u kategoriji juniora kumite do 76 kg. Tamo je prošao dva kola, prepreke su bile irski predstavnik Kelly pa kosovski Fatjon, da bi u osmini finala od Tome bio bolji Marokanac Wadie. Miletinu kategoriju osvojio je na kraju Crnogorac Saljiu.

7) Organizacija sportskih događaja

Šibenski klubovi se nisu istakli samo sudjelovanjem, već i organizacijom sportskih manifestacija.

JK Val u Rogoznici je organizirao Svjetsko prvenstvo u jedrenju klase IOM. Zlato i srebro su osvojili Francuzi (Cohen i Carre), a bronca je ostala u Hrvatskoj (Jelačić).

TK Šubićevac donio je u Šibenik ITF W25 turnir u ženskom tenisu. U španjolskom finalu, Bouzas Maneiro je svladala klupsku kolegicu Romero Gormaz.

AK Mihovil organizirao je 16. Nagradu Grada Skradina, gdje smo, među ostalim, gledali višestrukog brdskog prvaka Europe Simonea Faggiolija i njegovo eksperimentiranje sa novim prototipovima formula, kakve ćemo gledati u budućnosti.

Kroz Šibenik je prošla i treća etapa biciklističke utrke CRO Race (Sinj-Primošten), koju je osvojio danski biciklist Jonas Vingegaard, dok je ukupnu pobjedu nakon šest etapa odnio Slovenac Matej Mohorič, sa samo 1 sekundom ispred Danca.

6) Šibenski košarkaši i košarkašice do 12 godina na isti dan postali prvaci Hrvatske

Mladi košarkaši Škole košarke Dražen Petrović iz Šibenika i košarkašice ŽKK Šibenik u Dubravi su, na Otvorenom prvenstvu Hrvatske za mlađe dječake i djevojčice, bili vrlo uvjerljivi kroz cijelo natjecanje. Do titule Šibenčani su stigli slavljem u finalu protiv Cedevite Junior 53:35, a Šibenčanke protiv Raguse 48:31.

5) Teo Kalogjera srebrni na juniorskom prvenstvu u powerliftingu

Član Powerlifting kluba Šibenik u juniorskoj kategoriji do 74 kg podigao je 190 kilograma u benchpressu, što je bilo dovoljno za europsko srebro. Pokušao je i 197.5, no neuspješno. Zlato je osvojio Šveđanin Lundgren.

4) Šibenska petanka u četvrtfinalu Lige prvaka

Petanka je u Hrvatskoj još u razvoju, Savez aktivno radi na tome kako proširiti hrvatsku ligu na druge županije, no šibenski PK Dalmatino ove sezone je već napravio europski iskorak. Kao prvaci Hrvatske nastupili su na 24. CEP Europskom kupu u francuskom Saint Yrieixu. Tako su postali treći šibenski klub koji je nastupio u Ligi prvaka (poslije košarkašica i vaterpolista).
Na samom natjecanju, Dalmatino je u grupi B završio prvi, ispred češke ekipe Sokol Lipnik te ekipe Liberation sa britanskog teritorija Jersey (Kanalski otoci). Dalmatino je Sokola svladao 20:11. Potom su u osmini finala bili slobodni, a u četvrtfinalu su poraženi od nizozemske ekipe 'T Dupke sa 18:0. Kasnije je u finalu francuski Arlancoise bio bolji od ekipe Monegasque iz Monaka.

3) Toni Slavica na Prvenstvu Hrvatske u plivanju

Kao član PK Šibenik, Slavica je na Prvenstvu Hrvatske u plivanju, održanom krajem srpnja u Zagrebu, iako je još junior, osvojio tri seniorska zlata i jedno srebro. Prvak Hrvatske Toni je postao u disciplinama 100 prsno (1:03.25), 200 mješovito (2:02.45) i 400 mješovito (4:26.99), dok je na 200 prsno osvojio srebro (2:16.26). U sve 4 spomenute discipline automatski je postao i juniorski državni prvak. Na 200 prsno, 200 mješovito i 400 mješovito postavio je nove juniorske hrvatske rekorde, sa značajno boljim vremenom od tada važećih rekorda.

2) Krešimir Ivančević brončani na Svjetskom prvenstvu u bodibildingu i fitnesu

Ivančević, svestrani sportaš u čijem je životopisu uspješno bavljenje mnogim aktivnostima, od kajakaštva do petanke, u Koper je na IBFF Svjetsko prvenstvo putovao kao aktualni europski prvak. U zahtjevnoj konkurenciji na kraju je došao do trećeg mjesta.

1) Nives Radić europska prvakinja u kickboxingu (LK S +70)

Oko događaja broj 1 nije bilo dileme. Turska Antalya bila je domaćin WAKO Europskog prvenstva za sve discipline kickboxinga. U kategoriji low-kick semikontakt do 70 kilograma, Nives Radić na putu do titule stajale su dvije protivnice. U polufinalu, Stanislavu Sinovec iz Srbije svladala je 2:1, a u finalu prvu nositeljicu Jasminu Merdić iz BiH sa 3:0. Radić tako trenutno drži i svjetsko i europsko zlato.

Šibenskim sportašima i navijačima želimo uspjehe i uživanje u sportu i u 2023. godini!