Plasirala se u finale

Tko je Kninjanka Matea Jelić, osvajačica prve hrvatske medalje u Tokiju? Ima 23 godine i na desetke medalja

Sport   |   Autor: Š.I.   |   26.07.2021 u 11:34

Miroslav Lelas/PIXSELL
Taekwondašica iz Knina Matea Jelić osvojila je prvu medalju za Hrvatsku na Olimpijskim igrama u Tokiju. Plasirala se u finale i ima sigurnu srebrnu medalju, a za zlato će se boriti u 14:30 protiv Britanke Lauren Williams.

To je četvrta medalja za Hrvatsku u povijesti Igara iz taekwondoa i zasad najsjajnija. Martina Zubčić i Sandra Šarić osvojile su brončane medalje 2008. u Pekingu, u Londonu 2012. Lucija Zaninović također je osvojila brončanu medalju.

Matea Jelić, rođena Kninjanka, na putu do finala pomela je konkurenciju. Dan je započela pobjedom u osmini finala protiv Lauren Lee s Haitija, a onda je svladala Brazilku Milene Titonelli u četvrtfinalu s čak 30-9, dok je u polufinalu bila bolja od Amerikanke Paige McPherson sa rezultatom 15:4.

Jelić, članica splitskog TK Marjana, prva je rang ljestvici u svojoj kategoriji do 67 kilograma i plasmanom u finale je opravdala taj status, piše Gol.

Iako ima samo 23 godine, osvojila je na desetke medalja u svojoj konkurenciji. Matea je aktualna europska prvakinja iz Sofije gdje se ove godine održalo prvenstvo.

No kako je jednom prilikom otkrila, skoro je morala prekinuti karijeru zbog teške ozljede koju je zadobila na domaćem državnom prvenstvu za juniore.

Tada je imala samo 15 godina, a tijekom jedne borbe od bolova se samo srušila na pod.

Njena majka prekinula je borbu i hitno je odvela u bolnicu gdje su ustanovili kako ima unutarnje krvarenje. Uslijedila je operacija, a nakon toga i višemjesečni oporavak u kojem je skoro izgubila nadu za sportom.

Igrom slučaja, jedna od najboljih hrvatskih sportašica Janica Kostelić našla se u istoj bolnici, a na zamolbu Matejine mame, Janica je svratila u njenu sobu i pružila joj snažnu podršku za brzi oporavak i povratak sportu.

No Matea nije jedina iz obitelji Jelić koja je zaljubljena u taekwondo.

Njezin brat i sestra također se bave tim sportom. Mlađa sestra Ivona bori se s juniorima, a brat Kristijan je trener. Naravno, roditelji su im najveća podrška, a njezin otac Mate radi kao pirotehničar.