Imaš vijest?
Imaš informaciju iz prve ruke, fotografiju, video, dobru ideju ili te nešto muči?
PODIJELI S NAMA!
Britanski premijer Keir Starmer je podnio ostavku. Starmer je dao izjavu u kojoj je kazao da je ulazak u Downing Street bio najponosniji trenutak u njegovom životu. Time je na vlast, nakon 14 godina, stigla nova laburistička vlada.
"Okrenuli smo novu stranicu u povijesti naše zemlje nakon godina razočaranja i očaja. To je bila prilika da se životi milijuna ljudi promijene nabolje. Upravo zbog toga sam i ušao u politiku", rekao je Starmer, prenosi Index.
Podsjetio je kako je prije šest godina preuzeo vodstvo nad Laburističkom strankom koja je, prema njegovim riječima, bila u političkom, financijskom i moralnom bankrotu. "Stalno su mi ponavljali da je moja stranka gotova, da smo prepušteni povijesti te da je većina na općim izborima, a kamoli uvjerljiva većina, nemoguća misija", istaknuo je.
Starmer je poručio kako je dokazao da kritičari nisu bili u pravu. "Pokazali smo da su bili u krivu jer smo iz temelja promijenili našu stranku. Iskorijenili smo otrov antisemitizma, vratili povjerenje u naše politike vezane za gospodarstvo, obranu i nacionalnu sigurnost te smo postali stranka koja ponovno ponosno stoji uz našu nacionalnu zastavu", naglasio je.
Zaključio je kako taj naporan rad nije bio usmjeren na osvajanje moći radi moći, već na stvarnu promjenu Britanije nabolje. "Naš je cilj izgradnja pravednije zemlje s dostojanstvom i poštovanjem, gdje su svi viđeni i cijenjeni, te gdje su bogatstvo i prilike dostupni svima, a ne samo povlaštenoj manjini", poručio je Starmer, koji se na kraju govora rasplakao.
Starmer je od Nacionalnog izvršnog odbora Laburističke stranke da odmah izradi vremenski plan za izbor novog vodstva. Prema tom planu, nominacije za novog lidera otvorit će se 9. srpnja, a cijeli proces bit će dovršen do ljetne parlamentarne stanke.
To u praksi znači da će Velika Britanija dobiti novog premijera prije nego što se parlament ponovno okupi u rujnu. Do tada će Starmer ostati na dužnosti premijera u tehničkom mandatu. "Učinit ću sve što je u mojoj moći da osiguram uredan prijenos vlasti, a svom nasljedniku dat ću punu podršku", poručio je Starmer.