Bravo!

Hrvatska srušila Mađarsku i postala prvak Europe u vaterpolu!

Vaterpolo   |   Autor: ŠibenikIN   |   10.09.2022 u 22:46

Pixsell/ Milan Sabic
Hrvatski vaterpolisti osvojili su naslov europskih prvaka pobjedom u finalu u Splitu nad Mađarskom 10-9 (3-3, 1-0, 4-4, 2-2).

Našoj reprezentaciji je to drugi naslov prvaka Europe (prvi su osvojili u Zagrebu 2010.) dok su Mađari ostali na 13 titula.

U nezaboravnoj atmosferi Spaladium Arene, pred više od 9000 gledatelja jer bilo je očito i da je ušlo ponešto gledatelja preko dozvoljenog kapaciteta, Barakude su trijumfalno okončale put prema europskom zlatu. Utakmica i drama koja neće tek tako izblijediti iz sportskih sjećanja, do zadnje sekunde je bilo napeto, piše Gol.hr

Harkov i Burić vukli Barakude
Prvo plivanje za loptu osvojio je Konstantin Harkov za Hrvatsku, ali taj prvi napad nismo realizirali, baš kao što nijedna reprezentacija nije uspjela pogoditi u svojoj prvoj situaciji s igračem više.

Poslije dvije i pol minute igre u prvoj četvrtini Harkov je s desne strane neobranjivo pogodio, međutim odmah u idućem napadu precizan je bio i mađarski ljevak, Gergo Zalanki, u trenutku dok je isključen bio Matias Biljaka. Na polovici prve četvrtine kontru su nam prodali Mađari, Csaba Vendel Vigvari je sjajno uočio Erika Molnara i ovaj nije imao težak posao, lakoćom je matirao Marka Bijača za vodstvo Mađarske.

Uslijedio je naš igrač više i proigravanje Andrije Bašića za Rina Burića koji je iskočio na dva metra, a po identičnom receptu Barakude dolaze i do vodstva od 3:2, s tim što je sada dodavač bio Jerko Marinić-Kragić, a strijelac Ivan Krapić. Da Hrvatska ne uđe s vodstvom u drugu četvrtinu, pobrinuo se sa svojim drugim golom Molnar.

Jedan jedini gol u drugoj četvrtini
U drugoj četvrtini gotovo četiri minute čekali smo na zgoditak, sve dok Harkov nije pogodio s igračem više. Pregršt napada imali su i Mađari za izjednačenje, ali i naši reprezentativci za otići na dva razlike prije poluvremena, no sve je ostalo na tom jednom jedinom pogotku u drugoj četvrtini.

Treća četvrtina nije mogla bolje početi, isključen je Zalanki, a Burić pogodio za 5:3 nakon što ga je pronašao Harkov. Nažalost, do isteka prve minute te treće četvrtine uspjeli smo primili gol (Toni Josef Nemet), napraviti prekršaj u napadu i ostati s igračem manje, jer u povratnom plivanju isključen je Marko Žuvela, ali srećom njegov imenjak Bijač bio je na pravom mjestu.

Krisztian Manhercz je realizirao petarac za 5:5, nezadrživi Burić tri minute prije kraja treće četvrtine donosi novo vodstvo Hrvatskoj, ali Akos Konarik s igračem više pronalazi rupu na bližoj Bijačevoj vratnici i pogađa za 6:6.

Na ulasku u posljednje dvije minute ove dionice do svog trećeg gola dolazi i Harkov, da bi Vigvari zabio u trenutku dok su snage u bazenu bile poravnate.

Golom Bašića s igračem više Hrvatska je s plus jedan (8:7) ušla u posljednju četvrtinu u kojoj je prva do gola stigla Mađarska (Szilard Jansik s igračem više).

Show s petercima u završnici
Poslije tog mađarskog gola uslijedilo je dugo zatišje, više od četiri minute čiste igre bez gola, da bi onda Loren Fatović pobjegao u kontri i izborio peterac kojeg u pogodak za 9:8 pretvara Jerko Marinić-Kragić.

Peterac su u idućem napadu dobili i Mađari, ali Manhercz je pogodio prečku, nakon čega u novu kontru bježi Žuvela i iznuđuje još jedan peterac, a ponovno je za Hrvatsku precizan bio Marinić-Kragić.

Pola minute prije kraja Mađari su preko Jansika uspjeli smanjiti na 10:9, ali više od toga se nisu približili.

Naši reprezentativci su u napetoj završnici iskontrolirali tijek zbivanja u bazenu, ne dozvolivši Mađarima da im ukradu loptu i ugroze vrata Marka Bijača.