Plasman u LEN Eurokup

Solaris u Europi! Prvu četvrtinu nije se moglo promašiti, u nastavku se nije moglo pogoditi

Vaterpolo   |   Autor: G.M.   |   26.04.2023 u 21:39

Vaterpolisti Solarisa osvojili su peto mjesto u 1. HVL i time osigurali nastup u LEN Eurokupu sljedeće sezone. Nakon pobjede 11:9 u Šibeniku i poraza 9:8 u Splitu, u šibenskoj majstorici Sunčani su slavili protiv Mornara BS sa 7:6 (3:4, 3:1, 0:0, 1:1), nakon napete, ali neefikasne završnice.

Ekipa Mornara, iako financijski nisu na razini (čak ni) Solarisa, pokazala je još jednom dobru igru i jak otpor favoriziranim Šibenčanima. Bila je to drukčija utakmica nego prve dvije; u tim utakmicama naši su brzo poveli, a onda su Splićani dobrim završnicama smanjili, a u drugoj i preokrenuli rezultat. Večeras se nijednom nitko nije značajno rezultatski odvojio: bilo je napeto cijelo vrijeme.

U prvom poluvremenu Mornar BS je pet puta došao u vodstvo (Akrap dvaput iz igre, potom Bušelić iz peterca, igrača više te iz igre), naši su pet puta izjednačili (Penava, Butić, T. Šparada i opet Penava iz igre, potom Burburan iz igrača više). Tako je prva četvrtina završila 3:4, a nakon 5 minuta bez pogotka u drugoj četvrtini došlo se do 5:5. I onda možda ključni trenutak susreta (ako se to u vaterpolu može reći), nakon spomenutog pogotka Burburana 42 sekunde do odmora, Penava je svojim trećim pogotkom 6 sekundi prije sirene doveo Solaris prvi put u vodstvo, 6:5.

Drugo poluvrijeme bilo je posebno neefikasno. Treća četvrtina prošla je bez ijednog pogotka. Kao i u prve dvije utakmice, napad Solarisa je stao, no ovaj put je odlična obrana izdržala i sačuvala vodstvo.

Početkom zadnje četvrtine Penava četvrtim pogotkom donosi Šibenčanima prvi put dva razlike, 7:5, a onda, 6 minuta i 46 sekundi do kraja, Akrap postavlja konačnih 7:6. Do kraja utakmice, iako je ostalo još jako puno, nismo vidjeli nijedan gol, na puste promašaje Mornara odgovarao je istom mjerom Solaris.

Nakon više od šest i po minuta strepnje hoće li gosti izjednačiti i odvesti utakmicu u peterce, u posljednjem splitskom napadu igraču Mornara Akrapu je ispala lopta, naši su je uzeli i slavlje zbog novog ulaska u Europu moglo je početi. Šteta je jedino što se igralo u isto vrijeme kao i košarka, inače bi se slavilo pred navijačima.

Ključni detalj utakmice možda je bila činjenica da je Mornar BS uspio izboriti samo 4 igrača više, šibenska obrana bila je vrlo disciplinirana.

Bazen u Crnici, suci Goran Gavrilović, Vlaho Radičević
SOLARIS: Marin Šparada, Paolo Jakovčević, Vice Erak, Luka Rak, Petar Čondić Kadmenović, Domagoj Butić 1, Karlo Kreković, Matej Josip Vrcić, Jerko Penava 4, Borna Sirovec, Noa Burburan 1, Toni Šparada 1, Lucian Štrkalj, Šimun Brajković, trener Denis Seferović
MORNAR BS: Marin Kordić, Petar Uvodić, Bruno Hrvatić, Roko Akrap 1, Luka Omrčen, Duje Buzdovačić, Ferdinand Josip Bušelić 3, Duje Akrap 2, Marin Čumbelić, Luka Penava, Roko Gudurić, Toni Knežević, Roko Pavić, Mislav Ćurković, trener Boris Pavlović
Ukupni šut Solaris 7/28, Mornar BS 6/21, igrač više Solaris 2/10, Mornar BS 1/4, peterci Solaris -, Mornar BS 1/1, obrane vratara Solaris 12/18, Mornar BS 7/14