Jug, Jadran, Mladost i Solaris

Vaterpolistima Solarisa gol-razlika donijela polufinale Kupa

Vaterpolo   |   Autor: G.M.   |   23.10.2022 u 14:00

Facebook/VK Solaris
Ovog vikenda na bazenu u Crnici odigran je četvrtfinalni turnir Kupa Hrvatske (drugi se igrao u Zagrebu), na kojem je Solaris pokraj Primorja, POŠK-a i KPK-a izborio završnicu, na koju su Jug i Jadran već bili automatski plasirani.

Izvještaj ćemo započeti sa kritikom samog sistema natjecanja. Dvije ekipe automatski u polufinalu/na završnici, dok ostali prvoligaši (i eventualno neki zainteresirani drugoligaš) igraju četvrtfinalne turnire, sa kojih samo po jedan klub (od njih 4 ili više) prolazi dalje. Problematičan sistem, iz više razloga. Stječe se dojam da se natjecanje igra tek toliko da se odigra. Drugoligaši nemaju nikakav motiv da se prijave. Klubovi koji prvi dan izgube već su se praktički oprostili od daljnjeg natjecanja pa do kraja samo odrađuju posao. Ako favorizirane ekipe odigraju neriješeno (kao u slučaju šibenskog turnira), odlučivat će gol-razlika (možda bi bolje bilo uvesti peterce kao u Svjetskoj ligi pa da pobjeda nakon peteraca vrijedi dva, a poraz nakon peteraca jedan bod). Jer na kraju se može dogoditi, a u Šibeniku se i dogodilo, da neka ekipa ispadne bez ijednog poraza. Primorje je ostalo bez završnice Kupa isključivo zato jer je Solaris igrao poslije njih i znao kolika gol-razlika mu treba.

Krenimo redom, od prvog dana turnira. Primorje je svladalo KPK sa 19:6, a Solaris je bio bolji od POŠK-a sa 18:6 (3:1, 4:1, 4:1, 7:3). Solaris je tu utakmicu riješio dosta uvjerljivije nego protiv istog protivnika u prvenstvu, a pred kraj su ispravno počeli raditi na što boljoj gol-razlici, za slučaj potrebe.

SOLARIS: Marin Šparada, Paolo Jakovčević 2, Vice Erak, Luka Rak 3, Petar Čondić Kadmenović 4, Domagoj Butić 2, Karlo Kreković, Toni Radan, Jerko Penava 1, Borna Sirovec 1, Noa Burburan 2, Toni Šparada 2, Lucian Štrkalj, Šimun Brajković 1, trener Jure Marelja
POŠK: Luka Podrug, Ante Carev, Ivan Čumbelić, Roko Bezer, Jakov Šesnić, Luka Vukić, Krešimir Prižmić 1, Bože Gadža 1, Ante Elez 1, Vito Janković 2, Marko Carrieri, Marin Borovčić Kurir, Eugen Tonković 1, trener Joško Kreković

Drugog dana turnira POŠK je bio bolji od KPK sa 13:9. Nakon toga, vrlo uzbudljivu i nervoznu utakmicu igrali su Solaris i Primorje. Završilo je 12:12 (3:4, 0:2, 5:3, 4:3).

Favorizirano Primorje od početka je pokazalo da su ove sezone sastavili bolju momčad. Odlični Brguljan doveo ih je rano u vodstvo od 2:0, prvo iz igrača više, onda iz peterca, a nakon 5 i po minuta prednost Riječana bila je već velikih 4:1. Solaris sa previše ishitrenih pokušaja, kakvi u vaterpolu ne prolaze. Tako smo vidjeli nekoliko dodavanja koja su više ličila na nogometni centaršut nego na vaterpolsku akciju, a i svi pokušaji Šibenčana ubacivanja na sidruna bili su spriječeni od odlične riječke obrane. Do kraja prve četvrtine Solaris se vratio na minus jedan, ali sva tri gola iz prvih 8 minuta postignuta su zbilja na jedvite jade, ili iz greške protivnika ili iz sretnog odbijanca lopte.

U drugoj četvrtini Primorje je nastavilo gdje je stalo, opet povelo tri razlike (6:3), a sporan trenutak bio je kad riječki igrač nije dobio isključenje bez prava zamjene, nakon što je Penavi jednim udarcem laktom raskrvareno lice. Solaris se tada i dalje mučio sa realizacijom.

U trećoj četvrtini Solaris je dvaput smanjio na minus dva, Primorje vratilo na tri, a onda je Rak opet smanjio, na 6:8. U posljednje dvije minute četvrtine dva peterca Burburana za Solaris i to je sada 8:8, da bi Primorje nevjerojatnim golom, sekundu prije kraja četvrtine, ponovo povelo. N. Čubranić je prije sirene uspio na dodavanje reagirati tako da loptu samo lagano dodirne, no dovoljno jako i precizno da uđe u mrežu.

Zadnja četvrtina bila je posebno uzbudljiva, prvo novi peterac i Burburan za 9:9, a onda Burburan zabija i iz igre za prvo vodstvo domaćih. Brguljan je odigrao zbilja dobro za Primorje, a naročito je bio opasan iz igrača više; 6 minuta do kraja postavlja 10:10. 3 minute do kraja sidrun Solarisa Sirovec se iskazao, zabivši drugi put na utakmici iz okreta u teškoj situaciji u gužvi pred golom. Do kraja je Primorje s 2 gola okrenulo u svoju korist (11:12), pa je bod morao spašavati Jakovčević, golom 15 sekundi do kraja, u jako teškoj situaciji sa desne strane, iz vrlo uskog kuta.

SOLARIS: Marin Šparada, Paolo Jakovčević 1, Vice Erak 1, Luka Rak 1, Petar Čondić Kadmenović 1, Domagoj Butić 1, Karlo Kreković, Toni Radan, Jerko Penava 1, Borna Sirovec 2, Noa Burburan 4, Toni Šparada, Lucian Štrkalj, Šimun Brajković, trener Jure Marelja
PRIMORJE: Mauro Ivan Čubranić, Roko Vuković 2, Kas Te Riele 2, Jaša Kadivec, Tin Brubnjak 1, Darko Brguljan 4, Niko Čubranić 1, Karlo Babić, Kaan Oğuzcan, Petar Muslim 2, Fabio Crippa, Viktor Tončinić, Borna Duvnjak-Starčević, Luka Tomić, trener Igor Hinić

Treći dan turnira tako su Primorje i Solaris bili u potrazi za gol-razlikom, ali POŠK i KPK su pošteno odradili svoj posao i nisu dozvolili da budu poraženi nekim nenormalnim rezultatom. Primorje je pobijedilo POŠK-a sa 18:9, a Solaris je bio bolji od KPK sa 16:3 (5:0, 4:2, 4:0, 3:1). Solaris je od početka znao kolika razlika mu treba i kojim ritmom ih mora postizati. Obrana je bila čvrsta, dozvolivši Korčulanima tek 2 gola kod 8:0 i 1 gol kod 15:2. Na kraju je Burburan iz peterca postavio konačnih 16:3, riješivši sve dvojbe oko polufinalista Kupa.

SOLARIS: Marin Šparada, Paolo Jakovčević 1, Vice Erak, Luka Rak 1, Petar Čondić Kadmenović, Domagoj Butić 3, Karlo Kreković 4, Toni Radan, Matej Josip Vrcić, Borna Sirovec 1, Noa Burburan 5, Toni Šparada 1, Lucian Štrkalj, Šimun Brajković, trener Jure Marelja
KPK: Davor Skokandić, Ante Radovanović, Domagoj Čale, Marko Filippi, Ivo Begović, Christopher Gabriel Vang, Dominik Dumančić, William Bryant Joudrie, Petar Tedeschi, Mojmir Tomić, Danijel Caktaš 1, Franko Fabris, Brody Thomas Mcknight, Luka Bjelopjera 2, trener Marjan Kosović

Na tablici Solaris i Primorje po 7, POŠK 3, KPK 0 bodova. Na drugom četvrtfinalnom turniru Mladost 9, Mornar BS 6, Medveščak 3 i Zadar 0 bodova.