Izgubili zbog jednog promašaja

Zamalo čudo u Zadru: Solaris izgubio od Juga u polufinalu Kupa tek nakon peteraca, uz odličnu igru

Vaterpolo   |   Autor: Goran Milić   |   01.12.2023 u 18:25

Pixsell/Dino Stanin
U polufinalu Kupa Hrvatske u vaterpolu, na zadarskom bazenu, vaterpolisti Solarisa su protiv Juga poraženi rezultatom 10:10 (2:3, 3:3, 2:1, 3:3) - na peterce 5:4. Utakmicu je obilježio veliki broj isključenja koje su izborili naši: Jug je imao realizaciju igrača više 3 od 6, Solaris 6 od 12. Jug je u igri imao 3 pogođena peterca, a konačnih 10:10 postavio je vratar Marin Šparada u zadnjem napadu. Sunčani tako nisu uspjeli prvi put se plasirati u finale Kupa, iako su većinu susreta vodili. Utakmica je, usprkos porazu, veliki pokazatelj koliko je Solarisova igra napredovala.

Brzo je Solaris poveo 0:1, pogotkom Vrdoljaka iz brzo iskorištenog igrača više. Igrač više bio je glavno oružje na susretu: Lazić izjednačava za Jug, da bi Burburan opet doveo Sunčane u vodstvo. Šibenski vratar Marin Šparada brzo je upisao i par vrhunskih obrana. Amerikanac Daube je izjednačio na 2:2 iz peterca, da bi naši i treći put odlično odigrali igrača više, zabio je Pelicarić. Šibenska obrana u više navrata se uspješno nosila sa dubrovačkim pokušajima da brzo realiziraju napade te se prva četvrtina završila sa minimalnom prednošću, 2:3.

Drugu četvrtinu otvara Pelicarić dalekometnim pogotkom za 2:4, a onda Žuvela smanjuje iz peterca. Solaris nastavlja fenomenalni početak: Petković asistira Bulatu, koji odličnom šraubom pogađa za 3:5. Odličan vaterpolo se nastavlja: Joković iz jedne kontre smanjuje na 4:5, a Duje Akrap zanimljivim šutem pogađa tek okvir gola. Na drugoj strani izjednačava Lazić. Šibenčani su izborili čak 7 igrača više na početku susreta, a četvrtu takvu priliku iskoristio je Petković, za novo vodstvo, s kojim se otišlo na poluvrijeme.

Još se Solaris držao na početku treće četvrtine, dok niz tehničkih grešaka u šibenskom napadu nije dao dovoljno vremena Jugu da opet izjednači, preko Burića. Gotovo pet minuta trebalo je Solarisu da opet zabije, nakon efikasnog prvog poluvremena. Zabio je tko drugi nego Petković, kako drukčije nego iz igrača više. Na drugoj strani 7:7 postavlja Kržić, također iz igrača više. Marin Šparada nastavio je s velikom igrom na šibenskim vratima. Igru su obilježili veliki broj isključenja i veliki broj izgubljenih lopti.

Lani je Solaris u polufinalu Kupa imao 7:7 protiv Jadrana pa uvjerljivo izgubio u zadnjoj. No ovaj put zadnjih 8 minuta otvara Burburan iz igrača više, za šibensko vodstvo 7:8. Pelicarić potom neoprezno starta na Daubea te dobiva crveni karton, dakle isključenje s pravom zamjene. Žuvela je iskoristio igrača više, za 8:8. Vrdoljak je dobio treće isključenje. Iz peterca Jug prvi put vodi, 9:8 postavio je Žuvela, a Joković podiže na 10:8. Brza realizacija igrača više Tonija Šparade vraća nadu našima. Marin Šparada brani veliku šansu Juga za rješenje utakmice, a onda se 16 sekundi prije kraja pridružio napadu i zabio za 10:10!

Peterci: Jakovčević - brani Popadić, Žuvela 1:0, Petković 1:1, Joković 2:1, R. Akrap 2:2, Burić 3:2, D. Akrap 3:3, Daube 4:3, Burburan 4:4, Lazić 5:4

Na kraju nam preostaje biti ponosni na Sunčane i njihov otpor favoriziranom Jugu, kojem čestitamo na prolasku u finale.

Bazen na Višnjiku, Zadar, gledatelja 50, suci Albert Brala i Mlađan Prvan
JUG: Popadić, Prkoča, Djerković, Lazić 2, Joković 2, Vukojević, Daube 1, Pegado, Kržić 1, Burić 1, Grgurević, Žuvela 3, Jurišić, Pavlić, trener Vjekoslav Kobešćak
SOLARIS: M. Šparada 1, Bralić, Brajković, R. Akrap, Jakovčević, Petković 2, D. Akrap, Pelicarić 2, Vrdoljak 1, Bulat 1, Burburan 2, T. Šparada 1, Štrkalj, Goleš, trener Denis Seferović

U finalu će sutra Jug igrati protiv Jadrana.