SADA ČITATE
          OBJAVA: 16.12.2017, 11:38h   •   IZMJENA: 16.12.2017, 12:01h   komentara   •     ISPIŠI

Hrvatska na parketu

Godina na izmaku bila je razočaravajuća za hrvatsku reprezentaciju, ali pamtit će se kao sjajna godina za šibensku košarku. Redizajnirani GKK Šibenik postiže sjajne rezultate i s fantastičnim skorom od osam pobjeda i nula poraza istinsko su košarkaško čudo. Malo tko je vjerovao da će s pomlađenom ekipom igrati rame uz rame s Cedevitom i biti prvi na tablici.

ŠibenikIN Košarkašku godinu pamtit ćemo po gašenju Jollya, čudu pomlađenih 'građana' i razočarenju zbog reprezentacije
PIŠE A.Pa./Hina
16.12.2017, 11:38h

Posebno je sladak taj uspjeh nakon svega što se događalo ranije tijekom godine i svih onih nesporazuma, nekoordinacije i nespretnosti Hrvatskog košarkaškog saveza (HKS) i ABA lige kada mimo svih pravila, administracija nije dopustila Šibeniku da ide dalje iako je GKK osvojio prvo mjesto u regularnom dijelu prvenstva.

Prvi put se ove godine igrao završni turnir Kupa Hrvatske u novom formatu s osam košarkaških ekipa, a domaćin je bio Šibenik. Taj smo zadatak odradili besprijekorno, uz vrhunsku atmosferu u dvorani na Baldekinu i svi su hvalili košarkaški grad u svom najboljem izdanju.

U finalu je protiv nedodirljive Cedevite, koja je osvojila i prvenstvo i kup, zaigrao Jolly, a GKK Šibenik je u dramatičnoj završnici, nažalost, izgubio na kupu od Cibone.

Ugasio se Jolly

Ove godine ugasio se klub Jolly JBS koji je godinama imao važnu ulogu u hrvatskoj košarci, a pokušaji da se spoji s klubom GKK, što je posebno aktualno bilo proteklog ljeta, na kraju nisu uspjeli.

Kao i nebrojeno puta prije, hrvatska muška košakaška reprezentacija je na veliko natjecanje otišla s velikim očekivanjima, a vratila se s razočaravajućim ishodom. Za EuroBasket 2017., kojemu su domaćini bili Turska, Rumunjska, Finska i Izrael, izbornik Aleksandar Petrović je okupio reprezentaciju sastavljenu većinom od igrača koji su godinu prije vratili nadu u reprezentaciju kvalificiravši se preko Italije i Grčke na olimpijski turnir, na kojem su pobjedama u skupini nad Španjolskom, Brazilom i Litvom stigli do četvrtfinala i u neizvjesnoj utakmici sa Srbijom ostali bez borbe za odličje.

Izbornik Petrović se u sastavljanju reprezentacije suočio s otkazima Marija Hezonje i Mira Bilana, koji su sudjelovali u reprezentativnim akcijama 2016. godine, te mladih NBA centara Ivice Zubca i Ante Žižića. Zbog ozljeda u konkurenciji nisu bili Luka Babić i Marko Arapović. Ipak, Petrović je uoči početka priprema tvrdio kako ima bolju momčad nego što ju je imao na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru.

Loša reprezentacija

Najbolji strijelac tog turnira Bojan Bogdanović i kandidat za najboljeg novaka u NBA ligi Dario Šarić, kapetan Roko Ukić, uz povratnike u reprezentaciju Marka Tomasa, Marka Popovića i Luku Žorića, u pripremnom su razdoblju pobjeđivali Francusku, Litvu i Sloveniju te još malo dodali ulja na već rasplamsani optimizam. Hrvatska je grupnu fazu natjecanja igrala u Cluju i otvorila s tri očekivane pobjede protiv Mađarske (67-58), domaćina Rumunjske (74-58) i Crne Gore (76-72). Utakmica protiv Španjolske odlučivala je o prvom mjestu u skupini, a u izjednačenom dvoboju Španjolci su slavili sa 79-73. Za kraj grupne faze naši su košarkaši sa 107-69 svladali Češku, iskalivši se na oslabljenoj reprezentaciji od koje su dvije godine prije uvjerljivo poraženi u osmini finala EuroBasketa u francuskom Lilleu.

Takvim raspletom Hrvatska je u osmini finala za suparnika dobila Rusiju, koja je osvojila treće mjesto u skupini D, iza Srbije i Latvije. Domaćin završne faze natjecanja bio je Istanbul, a utakmica koju su u našem taboru označili najvažnijom na turniru odigrana je 10. rujna. Rusi su na poluvremenu vodili 46- 42, da bi se u drugom poluvremenu dogodio raspad u igri hrvatske reprezentacije pa je i ovo natjecanje završilo velikim razočaranjem za naše košarkaše. Rusi su slavili s uvjerljivih 101-78 te natjecanje u Istanbulu završili na četvrtom mjestu, porazom od Španjolske 93-85 u borbi za broncu.

Godina Cedevite

Senzacijom turnira pokazala se reprezentacija Slovenije, koja je pod vodstvom izbornika Igora Kokoškova potpuno zasluženo, bez ijednog poraza, došla do naslova europskog prvaka. Na krilima najkorisnijeg igrača turnira Gorana Dragića i tinejdžerske senzacije Luke Dončića, koji se ozlijedio u finalu, Slovenija je u borbi za zlato svladala Srbiju sa 93-85.

Na klupskoj sceni Cedevita je potvrdila status najbolje hrvatske momčadi, još jednom osvojivši domaću dvostruku krunu, dok je u finalu regionalne ABA lige drugi put u tri sezone poražena (3-0 u finalnoj seriji) od beogradske Crvene zvezde te ostala bez nastupa u Euroligi. U finalnoj seriji hrvatskog prvenstva Cibona je pružila snažan otpor Cedeviti te vodila sa 2-1 u seriji na tri pobjede. Ipak, momčad Veljka Mršića je uspjela okrenuti zaostatak i u odlučujućoj utakmici finala, odigranoj pred 6000 gledatelja u KC Dražen Petrović, svladati Cibonu sa 78-75 za četvrtu uzastopnu dvostruku domaću krunu.

Cedevita je prethodno četvrtu godinu zaredom osvojila i Kup Krešimira Ćosića, na kojem se prvi put u povijesti osam momčadi natjecalo na završnom turniru odigranom u Šibeniku. Finalni okršaj Cedevite i Cibone spriječio je šibenski Jolly JBS koji je u polufinalu svladao "vukove" (87-79). Cedevita je za plasman u finale bila bolja od Zadra (92-75). U borbi za trofej Cedevita je ostvarila najuvjerljiviju finalnu pobjedu (102-66) u povijesti natjecanja.