Svladan direktni konkurent

U utakmici s malo poena Šibenka iščupala veliku pobjedu protiv Cedevite

Košarka   |   Autor: G.M.   |   18.12.2022 u 21:30

HKS TV
U sklopu 12. kola HT premijer lige, košarkaši Šibenke svladali su na Baldekinu ekipu Cedevita Junior sa 60:58 (13:14, 11:18, 15:13, 21:13). Bila je to pobjeda protiv izravnog konkurenta za 4. mjesto u ligi, ali konkurenta koji je u Zagrebu slavio sa 35 razlike.

Dva visoka poraza, preko 30 razlike, doživjela je Šibenka ove polusezone, protiv Vienne i Cedevite Junior. Ono što je zajedničko tim dvjema utakmicama je što su obje, usprkos velikoj konačnoj razlici, dugo bile izjednačene. Druga stvar koja im je zajednička je da se Šibenka za oba poraza revanširala, što pokazuje da u hrvatskoj košarci pobjeda preko 30 razlike ne znači razliku u kvaliteti, već se radi samo o dobrom ili lošem danu.

Nakon izjednačenog početka (8:9 u 5 minuta), Šibenka je u 3 minute napravila seriju 5:0, no u preostalih minutu i po četvrtine Cedevita Junior je iz 5 slobodnih bacanja vratila minimalnu prednost.

Nastavit će Zagrepčani seriju i na početku druge četvrtine, još 6 poena za vodstvo 13:20. Slična razlika ostat će do kraja poluvremena pa se na odmor otišlo sa 24:32. U prvom poluvremenu Šibenčani su tako samo 5 puta postigli pogodak za dva poena, a imali su i velikih 10 izgubljenih lopti.

Šabić je na početku drugog dijela postigao još 4 poena za goste, a tih 12 razlike bio je alarm domaćim igračima da se probude. Nošeni publikom, Šibenčani su krenuli u preokret, no bio je to jako spori preokret. Započeli su ga Skorić tricom i Paić polaganjem, uslijedile su 4 minute s jako puno promašaja i grešaka, no uspjelo se doći na minus jedan nakon što je Pleadin odlično asistirao Paiću, a onda će i Howard asistirati Paiću na sličan način za plus jedan. Tako je Šibenka iskoristila to što je Cedevita zabila samo 2 poena u 4 minute, no do kraja trećeg perioda opet Šibenka ne zabija ništa i gosti serijom 0:7 opet imaju prednost.

Nakon samo jedne minute zadnje četvrtine trener domaćih Milačić zvao je tajm-aut. Tek onda su domaći igrači krenuli kako treba, kreiravši novi preokret. Od 30. do 33. minute Cedevita je zabila tek jedno slobodno pa je Šibenka tricom Skorića se opet vratila. Uspjelo se potom i izjednačiti pa povesti pa doći i do 4 razlike, no Cedevita se opet vraća pa se u zadnje dvije minute ušlo sa 55:55.

Utakmica se počela rješavati hrabrom tricom Pleadina (slično kao protiv Zadra) 55 sekundi do kraja. Bio je to posljednji pogodak na utakmici, no ne i kraj uzbuđenjima. Nakon neuspješnog šibenskog napada domaći igrači skaču i opet dolaze do lopte, nekih 16 sekundi do kraja. Zamalo je Pleadinu ispala lopta, što bi omogućilo otvorenu kontru gostima, no domaći su iščupali loptu i vukli je okolo dok ne istekne vrijeme. Nisu, međutim, shvatili da će im vrijeme napada isteći prije vremena utakmice pa su 2 sekunde do kraja svi narančasti već bili u terenu. Srećom nitko nije dobio tehničku grešku, no Cedeviti je ostalo 2 sekunde za organizirati napad kod 60:57. Napravljen je faul na Šabiću, on zabija prvo, drugo naravno namjerno promašuje, no nije to napravio prema pravilima pa su igrači Šibenke mogli započeti sa slavljem.

Tako su Šibenčani dobro odrađenu polusezonu zaključili oprostivši se od navijača sa bitnom pobjedom. Šutersku večer obje će ekipe, pak, htjeti što prije zaboraviti.

ŠIBENKA: Skorić 16, Pleadin 8, Howard 1, Brocić 8, Paić 15, Bobek, Klarin 6, Gulin, Antić, Jambrović 6, Škugor, Šarić, trener Damir Milačić
CEDEVITA JUNIOR: Mustapić 6, Marčinković 6, Vrgoč 6, Serdarušić 8, Šabić 8, Kučić 8, Topolović 9, Ciani 2, Rašić 5, Zanki, trener Damir Mulaomerović