Brojni problemi u momčadi

HNK Šibenik otputovao u Zagreb tri dana prije bitne utakmice, Đira možda izgubljen, Čanadi: ‘Nismo izgubili vjeru’

Nogomet   |   Autor: Goran Milić   |   20.04.2023 u 14:00

Pixsell/Hrvoje Jelavić
Uoči utakmice 30. kola SuperSport HNL-a između Lokomotive i Šibenika, koja se igra sutra od 16 sati na stadionu u Kranjčevićevoj u Zagrebu, o stanju u momčadi izvijestio je trener Damir Čanadi. Konferencije za medije nije moglo biti, jer je momčad već otputovala u Zagreb.

- Jako sam zahvalan što mi je klub omogućio da momčad dovedem u Zagreb tri dana prije, da se fokusiramo na ovu utakmicu. Prednost koju smo imali smo izgubili. Dobro smo trenirali, spremni smo, nismo izgubili vjeru da ovakve utakmice možemo dobiti - rekao je ukratko Čanadi.

Prema dostavljenom popisu, ekipa Šibenika otputovala je u Zagreb bez Kvesića, Grdića, Krole, Krekovića i Vidovića. No u Zagrebu je došlo do dodatnog osipanja kadra.

Đira je ozlijedio koljeno, neće biti na raspolaganju 2 do 4 tjedna, a možda i do kraja sezone. Mesa nije u sastavu zbog ozljede mišića zadnje lože, koju je osjetio već u 2. poluvremenu prošle utakmice. Mina, kojeg nije bilo u posljednje vrijeme u sastavu, a izvorno nije bio na popisu putnika za Zagreb, ipak jest u kadru. Vratar Rogić je u prošlom kolu ozlijedio desni kuk prilikom jedne parade. Kako su nam još prije javili iz kluba, radilo se o ozljedi koju bi igrač kroz trening prebrodio kroz dva dana, no budući da se radi o vrataru, bilo mu je vrlo bolno i nezgodno na treningu baciti se na desnu stranu.

Bez nekih od navedenih igrača, momčad je prilično osiromašena u pogledu rješenja na lijevoj strani. Dodatni šibenski problem, ne samo u ovoj nego i u sljedećim utakmicama, je činjenica da čak 12 igrača ima dva akumulirana žuta kartona. Na put su krenuli i neki juniori, poput Mosesa i Damjanića, a znakovito je da je išao i treći vratar Mišević.

Podsjetimo, u prethodnom kolu, pobjedom u Šibeniku sa 0:4, nogometaši Gorice u jednoj su večeri osvojili 7 bodova, barem u odnosu na Šibenik. Da je Šibenik slavio, imali bi 27 bodova, Velikogoričani 20 plus Narančasti bi imali bolji međusobni omjer, dakle, razlika bi bila 7 i po bodova. Ovako, omjer je 24 naspram 23 boda i lošiji međusobni omjer, dakle, razlika je zapravo samo pola boda više za Šibenik.

Šibenik tako nije uspio u derbiju začelja napraviti niti minimalan cilj, ne izgubiti sa više od 2 razlike. I jedan i drugi trener bili su svjesni toga na odmoru, zato smo u drugom poluvremenu gledali i Šibenik i Goricu motivirane i angažirane da se rezultat smanji, odnosno očuva. Šibenik je u nastavku morao pokušati smanjiti barem na 2:4 (zbog gola u gostima koji se u Hrvatskoj još računa).

- Niti je 0:3 Šibenika u Velikoj Gorici bilo realno niti je 0:4 Gorice u Šibeniku bilo realno. Da je bilo tko rekao da ćemo prestići Šibenik po pitanju međusobnog omjera, rekao bih mu da nije normalan. Ali kad se ta prilika već ukazala, bilo bi glupo da je propustimo - govorio je poslije slavlja svoje ekipe na Šubićevcu trener Gorice Željko Sopić.

- Prvo poluvrijeme protiv Gorice bili smo loši u duelima i tempu igre, neopasni, defenzivno se previše otvorili. Ovakva igra nije bila moj rukopis. Na poluvremenu smo rekli da je pri 0:4 utakmica vjerojatno izgubljena, pokušali smo spasiti barem međusobni omjer u nastavku, nije išlo - govorio je Čanadi.

Pri gledanju snimke te utakmice, lako se da primijetiti da su svi pogoci i najveće šanse Gorice plod individualnih ili kolektivnih grešaka u šibenskoj obrani. Već u 1. minuti Ndockyt je došao u šansu jer je Rogić nepotrebno izašao sa gola. U 8., za 0:1, Fučak je prebacio Matića dodavši Braliću, što je prisililo Rogića da izađe na njega i ostavi vrata prazna. Za 0:2 u kontri iz 13. minute, Perić je otišao u napad i tamo izgubio loptu. U 16. Mesa vraća Rogiću (slično kao i u Rijeci) koji pogađa Ndockyta, za novu šansu Velikogoričana. Za 0:3, Matić je neoprezno faulirao Fučka, jer pri izbijanju lopte nije vidio da mu taj igrač dolazi s leđa; iz tog slobodnog udarca primilo se gol jer je na vratima Rogić stajao previše desno, praktički uz desnu stativu, ostavivši lijevu stranu gola potpuno nebranjenu za Fruka. Za 0:4, prilikom nabačaja iz slobodnog udarca sa strane, obrana je potpuno ispala, lopta pala tik izvan peterca, dok je vratar Đaković ostao na crti. Kod poništenog gola Gorice u 56., obrana je još jednom ispala nakon slobodnog udarca sa strane.

No problem Šibenika nije toliko obrana, jer je trener Čanadi više puta ove sezone pokazao da može obranu dovesti u red te su mnoge utakmice obrambeno igrane savršeno, a naš vratar je jedan od najboljih u ligi, puno veći problem je napad.

Najlošiji napad lige zabio je samo 20 pogodaka. 6 pogodaka postignuto je iz igre na postavljenu protivničku obranu (Dolček protiv Hajduka, Arai protiv Hajduka, ponovo Dolček protiv Hajduka, Kvržić protiv Hajduka, Dolček protiv Varaždina, Burgui protiv Osijeka), 2 gola postignuta su iz kontre (Dolček Gorici te Dolček Dinamu), 1 iz polukontre (B. Matić Lokomotivi), 4 iz penala (Delić Varaždinu, Gorici te Rijeci (neizravno, odmah nakon obrane vratara), Čop Gorici), 1 iz akcije nakon auta (Čop Lokomotivi), 3 iz kornera (Čop Varaždinu, Mina Dinamu, Perić Slaven Belupu) te 3 pogotka iz igre koja je uslijedila nakon prekida (Matić Dinamu, Salomon Lokomotivi, Čop Gorici). Iz slobodnog udarca (direktno ili iz nabačaja) nije postignut nijedan gol. Nijedan gol u prvenstvu ove sezone nije postignut udarcem sa više od 20 metara.

Za momčad koja se često orijentirala na čekanje kontri i prekida, dva gola iz kontre, dva izborena penala nakon kontre, tri gola iz kornera i nula golova iz slobodnih udaraca je mizeran učinak. Iz daljine smo potpuno bezopasni, a postavljenoj obrani možemo zabiti gol, čini se, jedino kad igramo protiv Hajduka.

Vjetar u leđa šibenskim igračima prilikom pokušaja da se ovi problemi prebrode bit će njihovi navijači, koji su im i nakon uvjerljivog domaćeg poraza protiv posljednjeg na tablici na sastanku obećali bezrezervnu potporu u daljnjim natjecateljskim naporima i pokušaju opstanka u ligi. Bez obzira što su, nakon prošlosezonskog domaćeg poraza od posljednjeg H. dragovoljca od 0:5 i ove sezone doživjeli slično, od Gorice i Lokomotive, dva najlošije plasirana protivnika.