Nakon četiri uzastopna poraza

Još u svići uja ima: Sjajni Karlo Špeljak Šibenik vratio na pobjedničke staze

Nogomet   |   Autor: Š.I.   |   25.04.2023 u 20:00

Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Nogometaši Šibenika vratili su se na pobjedničke staze, nakon četiri uzastopna poraza. S 3:1 na Šubićevcu su pobijedili Slaven Belupo prikazavši pri tome odličnu igru. Junak šibenske pobjede s dva gola i jednom asistencijom bio je Karlo Špeljak, koji je odigrao najbolju utakmicu u šibenskom dresu postigavši pri tome i svoje prve golove na Šubićevcu.

Od prve je minute Šibenik zagospodario terenom, preuzeo terensku inicijativu, pokazao je s kakvim je gardom i ambicijama ušao u utakmicu. Gotovo od samog početka utakmica padala je kiša, koja je, kako je vrijeme prolazilo, pojačavala. A u desetoj minuti prvi udarac prema gostujućem golu: Čanađija je dugo vukao loptu, na kraju dodao do Solde, no, njegov udarac završio je po sredini gola, u naručju gostujućeg vratara Suška.

U idućem pokušaju bili su Šibenčani još bliže pogotku, ali i sreća im je okrenula leđa: Dolčekov udarac završio je na okviru gola. Nastavlja Čanadijev sastav i dalje opsadu gostujućeg gola: u 19. minuti opet je Dolček glavna prijetnja, puca iskosa s lijeve strane, vratar Sušak odbija taj udarac u korner. Pokušava i Pozo iz dobre pozicije, nije dobro zahvatio loptu, nije bilo prave prijetnje za gol momčadi iz Koprivnice. U 25. minuta i drugi put na ovoj utakmici Šibenik je pogodio okvir gola: duga lopta Perića, Špeljak se sjurio prema kaznenom prostoru, jako dobro pucao s ruba 16 metara, šibensko vodstvo opet je zaustavila stativa, ovaj put ona sa suprotne strane.

Dvije minute kasnije gosti iz Koprivnice prvi put pucaju prema Rogiću: udarac je iskušao Mudražija, iskosa s lijeve strane, čuva šibenski kapetan bliži kut, brani taj udarac. Nešto kasnije, iz još veće udaljenosti, po golu je opalio Hoxha, Rogić je i to zaustavio. Odgovara potom i Šibenik: vrlo opasan centaršut Kvržića s desne strane, nema nikoga na pravom mjestu u petercu da ugura loptu u mrežu. S ruba 16 metara udarac je okušao i Soldo, zapelo je u bloku. Dobra igra i želja nagrađena je konačno u 41. minuti kad je Šibenik poveo: Mina je ubacio s lijeve strane, Dolček vratio povratnu loptu za Špeljka koji u pravom trenutku postiže prvijenac u šibenskom dresu.

Zatresao je mrežu i svojoj momčadi tako donio zasluženo vodstvo. Prije odlaska na odmor i druga je lopta završila iza Suškovih leđa: presingom je Špeljak prisilio vratara gostiju na izbacivanje lopte u aut. Mina je izveo ubačaj sa strane, kombinirao sa Čanađijom, lopta ide na suprotnu stranu za Araija, koji u srcu šesnaesterca pronalazi Špeljka koji iz voleja neobranjivo pogađa koprivnički gol i drugi put u ovoj utakmici. S odličnih 2:0, poslije vrlo dobre igre u prvih 45 minuta, Šibenčani su zadovoljni otišli u svlačionicu. Početkom drugog dijela Zekićev je sastav preuzeo terensku inicijativu i posjed lopte.

Logično budući da su bili u rezultatskom zaostatku. Šibenik se vrlo organizirano i mirno branio vrebajući svoju priliku iz kontranapada. U 57. minuti i treći put na utakmici pogodili su okvir gola: Arai je skroz iskosa s lijeve strane pucao, odsjelo na to na prečki gostujućeg gola. Šteta, da je ušlo bilo bi vjerojatno i konačno rješenje utakmice. Gosti se, naravno, ne predaju, kruže oko domaćeg gola. Jambor pokušava pravom bombom iz daljine, Rogić se ne da iznenaditi. Sve opasniji su gosti, no, uzalud je to sve, kad je u 66. minuti i treća lopta završila u njihovoj mreži: upornost Špeljka se isplatila, uzeo je jednu loptu, uposlio desno Arai koji sigurno pogađa mrežu za visokih 3:0. Samo tri minute kasnije Koprivničani preko Manaja smanjuju na 3:1. Udarac Špeljaka u 76. minuti vratar gostiju uspijeva zaustaviti.

Četiri minute prije isteka regularnog dijela domaćin je dobio sjajnu priliku za potvrdu pobjede: Radonjić je izašao sam pred vratara Suška, ali izašao je čuvar mreže gostiju, skratio kut i uspio zaustaviti udarac domaćeg napadača. Rutinski su Šibenčani sačuvali svoju pobjedu, posve zasluženu. Uz dobru igru vratili su Šibenčani i nadu da mogu izbjeći posljednje mjesto na tablici.

Uz igru kakvu su prikazali danas to je apsolutno moguće, a za pristup, želju, te prikazanu igru cijele momčadi danas zaslužuju samo pohvale.

ŠIBENIK – SLAVEN BELUPO 3:1 (2:0) Šibenik, stadion na Šubićevcu, gledatelja 517. Sudac: Jakov Titlić – Hrvace Pomoćnici: Jerko Crnčić – Vrbovec Dario Kolarević – Zagreb Četvrti sudac: Toni Dadić – Zagreb Delegat: Tihomir Čalić – Marčana Kontrolor: Tomislav Petrović – Valpovo VAR: Duje Strukan – Split AVAR: Alen Jakšić – Split Strijelci: Špeljak 41', 44', Arai 66' – Manaj 73' ŠIBENIK: Rogić, Perić, Đorić, Mina (od 56. Mesa), Kvržić, Soldo (od 88. Matić), Čanađija, Dolček (od 80. Radonjić), Pozo (od 80. Hiroš), Arai, Špeljak (od 88. Knežević). Trener: Damir Čanadi. SLAVEN BELUPO: Sušak, Hoxha, Mudražija (od 83. Mihalić), Crnac (od 67. Perošević), Kocijan, Hlevnjak (od 78. Krušelj), Jambor, Soldo, Mioč (od 78. Bošnjak), Talys, Krstanović (od 67. Manaj). Trener: Zoran Zekić.