Vijesti sa Šubićevca

Šibenik u Maksimiru oštećen za 2 penala, karte za finale Kupa idu polako, Čop više nije član kluba

Nogomet   |   Autor: G.M.   |   16.05.2023 u 17:01

Arhiva/ŠibenikIN
Komisija nogometnih sudaca HNS-a potvrdila je ono što smo svi jasno vidjeli: Šibenik je u Zagrebu u utakmici 34. kola oštećen za dva jedanaesterca u razdoblju od tri minute. Sudio je sudac Jakov Titlić. Od drugih vijesti, u prodaji su ulaznice za veliku prvenstvenu utakmicu protiv Osijeka i finale Kupa u Rijeci protiv Hajduka, dok napadač Duje Čop, strijelac pogotka koji je odveo Narančaste u finale, više nije u klubu.

Naravno, ne može se govoriti o dva nedosuđena penala za Šibenik u kontekstu preokreta (već je bilo 4:0 za domaćina i utakmica riješena); vijest je zanimljiva samo zbog toga što su ti penali toliko očiti da je nevjerojatno da nisu svirani. Komisija tvrdi ovako:

- 76. minuta: neispravna procjena suca utakmice u interpretaciji Pravila XIV (kazneni udarac). Incident u kojem branič Dinama u svome kaznenom prostoru zaustavlja loptu rukom koja je jasno udaljena od tijela razmatranjima PNI-e smatra se “prekršajem kažnjive igre rukom”. KNS HNS-a u incidentima ovakve prirode očekuje obaveznu VAR intervenciju. 79. minuta: neispravna procjena suca utakmice u interpretaciji Pravila XIV (kazneni udarac). Branič Dinama je, nakon odbijene lopte od vlastite noge, dodatnom kretnjom ruke ostvario kontakt s loptom unutar vlastita kaznena prostora koji se razmatra jasnim prekršajem “kažnjive igre rukom”. KNS HNS-a u incidentima ovakve prirode očekuje obaveznu VAR intervenciju.

Ostaje tako neshvatljiva reakcija VAR sobe, koja u prvoj situaciji nije uopće dugo provjeravala radi li se o igranju rukom (iako baš u ovakvoj situaciji očekujemo dugo čekanje presude VAR-a) niti zvala suca, dok u drugoj situaciji se jest malo čekalo, ali kazneni udarac nije dosuđen.

Neshvatljivo je i objašnjenje Marija Strahonje, HRT-ovog stručnjaka za suđenje u emisiji Stadion, koji je za drugu situaciju tvrdio da nema jedanaesterca, jer je igraču Dinama, citiramo, "ruka na putu da postane potporna ruka, a lopta mu se odbila prvo od noge". Takve tvrdnje nemaju ni uporište u pravilima niti se to dogodilo na terenu. Doduše, svi se još sjećamo kontradiktornih Strahonjinih izjava iz prve utakmice Šibenika i Dinama na Šubićevcu, kada je govorio da na Deliću nije napravljen (očigledan) penal, jer kontakt nije dovoljno jak za prekršaj, a Delić nije pao. Na pitanje voditelja emisije što bi bilo da je Delić pao, Strahonja je odgovorio da bi onda bio penal (što znači da je kontakt ipak bio za prekršaj). Za razliku od Maksimira, te odluke tad su Šibenika koštale bod(ov)a.

Ponovimo, prema važećim pravilima nogometa, igrač koji ide u blok (situacija iz 76. minute maksimirske utakmice) preuzima rizik da ga lopta pogodi u ruku ako je raširi od tijela. Ne postoji više pravilo da nema ruke ako se lopta prvo odbije od drugog dijela tijela (79. minuta), to je ukinuto još u ljeto 2021. U obje situacije ruka igrača Dinama bila je daleko od tijela: obje situacije su čisti jedanaesterci.

Ostaje činjenica da Šibenik u posljednjoj četvrtini prvenstva u 7 utakmica nije dao pogodak u njih čak 6. Novu priliku Šibenčani će imati u petak, kada ih eventualna pobjeda protiv Osijeka (uz eventualnu pobjedu motiviranog i dobrog Varaždina u Velikoj Gorici) može još uvijek dovesti ispred Gorice prije zadnjeg kola.

Ulaznice za Osijek, kao i za finale Kupa protiv Hajduka, mogu se kupiti na prodajnom mjestu ispred zapadne tribine, radnim danom od 9 do 14 sati te od 15 do 18, a za utakmicu u Rijeci još i preko vikenda, od 10 do 15 sati. I dok su protivnici u finalu već rasprodali sve svoje ulaznice, u Šibeniku se to radi po dalmatinski, bez žurbe, broj prodanih ulaznica tek je dosegao troznamenkasti iznos.

Kažimo i da je s Dujom Čopom, napadačem koji je ovog proljeća suspendiran iz prve momčadi, raskinut ugovor o posudbi. Za Šibenik je upisao 6 golova i 2 asistencije. Iz kluba vijest o raskidu posudbe nije stigla, no HNS je to objavio ovdje.