Bez postignutog gola nemaš se čemu nadati

Šibenski brod tone sve dublje: Oslabljeni Varaždin nosi bodove sa Šubićevca

Nogomet   |   Autor: ŠibenikIN   |   05.05.2023 u 20:01

Duško Jaramaz/Pixsell
Tri kola prije kraja sezone HNK Šibenik je u ogromnim problemima. Nade je sve manje, jer u pretposljednjoj domaćoj utakmici koju su morali dobiti ako žele ostati u društvu najboljih, Šibenik je doživio težak udarac od oslabljenog Varaždina. Slavili su gosti s 2:0 na Šubićevcu golovima Mitrovskog i Brodića te su na taj način Šibenčane praktički gurnuli prema nižem rangu.

Ofenzivno je krenuo Šibenik prema varaždinskom golu od samog početka: Hiroš je bio autor prve prijetnje, završilo je na stativi. Odgovor na drugoj stani zamalo je bio koban po domaćine: Domjanić je ostao sam pred Rogićem, ali šibenski čuvar mreže istrčavanjem i obranom spasio je svoju momčad od rezultatskog zaostatka u vrlo ranoj fazi utakmice.

Dugo vremena čekalo se na novu prijetnju. Lopta je najvećim dijelom bila u nogama varaždinskih nogometaša, a kao rezultat toga u 24. minuti pucao je Šego iz daljine, netko je u bloku dodirnuo i završila je lopta u korneru. U nastavku te akcije pucao je Stolnik, Rogić je spriječio da ta lopta završi u njegovom donjem desnom kutu. Iako bez velikog broja standardnih igrača (Teklić, Puclin, Drožđek, Stanić, Kolarić, Jelenić, …) Varaždin je bio taj koji je bio opasniji po gol od domaćina.

Šibenik je bio bez kartoniranog Đorića, dok su ovu utakmicu (a lako moguće i sve ostale do kraja sezone) propustili Perić i Pozo zbog ozljede. Tek u 35. minuti Šibenik je ponovno zaprijetio: Hirošev udarac završio je na okviru gola, uz dodir pa su domaćini dobili novi korner. Stisnuli su Čanadijevi igrači kako je odmicalo prvo poluvrijeme, no, Zelenika nije imao pravog posla. Nije na sreću niti Rogić u 43. minuti, pucao je snažno iz daljine Pilj, nije išlo u okvir gola.

U okvir gola išao je zato pokušaj na drugoj strani: duga lopta Matića za Špeljka, on vara Pellumbija, ali udarac ide točno po sredini gola, Zelenika nema težak zadatak. Do kraja prvih 45 minuta domaćin je imao još slobodan udarac Araija, no, uz dodir nekog od igrača gostiju završilo je malo pored stative. Posljednji udarac prema varaždinskom golu u prvih 45 minuta imao je Arai. Isti je igrač prvi zaprijetio i u nastavku: pucao je iz daljine, ponovno je lopta dirala nekoga i završila u korneru. Na drugoj strani malo sreće i za Šibenik: Rogić je istrčao na jednu loptu, ali je napucao jednog od svojih suigrača, na sreću odbijena lopta nije išla u okvir gola.

Već u sljedećem napadu Šibenik je dva puta zaprijetio: pucali su prvo Čanađija, potom i Kvržić. Prvi je put Zelenika upisao obranu, u drugom pokušaju desni bek narančastih nije bio precizan. U 61. minuti zatresla se šibenska mreža: Brodić je dao odličnu loptu za Mitrovskog, on je lako matirao Rogića, ali sudac Bebek pokazao je da nema gola zbog zaleđa. VAR je provjeravao tu situaciju i potvrdio ispravnost odluke.

Čanadi radi nakon toga dvostruku izmjenu: na travnjak šalje Barnabasa i Radonjića. Tek što je ušao najbolji varaždinski igrač Tonio Teklić pao je pogodak u šibenskoj mreži: sve je dobro pripremio Teklić, Brodić je iz dobre pozicije naciljao okvir gola, a na drugoj stativi sam kao duh je Mitrovski koji nema težak posao, zabija za 0:1 i gura domaćine u još veću provaliju. Još jednom Čanadi poseže za dvostrukom zamjenom, na travnjak šalje Skorupa i Kneževića.

Ali gosti se i dalje čine puno opasniji kad su pred šibenskim kaznenim prostorom. Jednu od rijetkih obrana upisuje vratar gostiju, Zelenika je obranio udarac Dolčeka. Odmah potom Knežević je mogao pitati vratara gostiju gdje će pucati, bio je sam kao duh, iskosa s lijeve strane, ali pucao je po sredini gola. Vrijeme curi, šibenske nade sve su manje, a Čanadi je priliku u samoj završnici pružio i mladom Baturini.

Pilj iskušava spremnost Rogića, ne da se iznenaditi šibenski čuvar mreže. Pred varaždinskim golom i dalje nema nekih velikih prijetnji. Na drugoj strani jedna dobra akcija rezultirala je novim pogotkom, zabio je Brodić za potvrdu gostujuće pobjede u 86. minuti. Mirno su Varaždinci priveli utakmicu kraju, zasluženo nose bodove sa Šubićevca.

Kad momčad kojoj je pobjeda neophodna u borbi za 'goli život' ne postigne niti pogodak na domaćem travnjaku, posve je jasno da se nema čemu nadati. Prokockali su Šibenčani veliku prednost koju su imali, u jednom trenutku bilo je +10 nad Goricom, sad je, nažalost, gotovo sve na strani najvećeg rivala.

ŠIBENIK – VARAŽDIN 0:2 (0:0)

Šibenik, stadion na Šubićevcu, gledatelja 781.

Sudac: Ivan Bebek – Rijeka Pomoćnici: Luka Pajić – Rijeka Željko Bučar – Duga Resa Četvrti sudac: Goran Pečarić – Zagreb Delegat: Jakov Juretić – Split Kontrolor: Tomislav Šetka – Đakovo VAR: Duje Strukan – Split AVAR: Alen Jakšić – Split

Strijelci: Mitrovski 69', Brodić 86'

ŠIBENIK: Rogić, Kvržić, Matić, Mesa, Mina (od 80. Baturina), Soldo (od 75. Knežević), Čanađija (od 75. Skorup), Arai, Hiroš (od 66. Barnabas), Dolček, Špeljak (od 66. Radonjić). Trener: Damir Čanadi

VARAŽDIN: Zelenika, Pellumbi, Brodić, Šego (od 46. Vugrinec), Mitrovski (od 84. Belcar), Elezi, Pilj, Stolnik, Urata, Škaričić (od 59. Ba), Domjanić (od 68. Teklić). Trener: Mario Kovačević