Odlična utakmica

Fenomenalna Hrvatska izbacila Brazil: Idemo u polufinale!

Sport   |   Autor: HINA   |   09.12.2022 u 18:47

HINA/ Damir SENČAR/ dk
Nogometaši Hrvatske kao veliki pobjednici izašli su iz nove drame na svjetskom prvenstvu, u četvrtfinalu je Hrvatska pobijedila Brazil nakon jedanaesteraca 5-3 (1-1, 0-0).

Nakon 0-0 u 90 minuta poveo je Brazil pogotkom Neymara u nadoknadi prvog produžetka. No, Hrvatska je izjednačila u 117. minuti nakon akcije asistenta Oršića i strijelca Petkovića, dok je potom Hrvatska slavila, još jednom, nakon jedanaesteraca.

Uz nekoliko sitnih pogrešaka, koje nisu kažnjene, Hrvatska je odigrala čvrsto i vrlo sigurno prvo poluvrijeme. Obje su reprezentacije bile oprezne u svim svojim djelovanjima, a to je na kraju donijelo 45 minuta bez pogodaka.

Osim nekoliko pojedinačnih bljeskova Vinicius Juniora i Neymara ništa opasno nisu priredili Brazilci, dok je na drugoj strani Juranović imao nekoliko odličnih izleta. No, u konačnici je to bilo pomalo pospano i rezervirano poluvrijeme s obje strane.

Na startu drugog dijela Brazil je odmah stvorio nekoliko opasnih prilika, a najviše je Livakoviću zaprijetio Gvardiol. No, autogol je sjajnom reakcijom nogom spriječio hrvatski vratar, a nakon toga su prijetili Vinicius Junior i Neymar koji je u 55. minuti iz blizine gađao, ali je opet odlično reagirao Livaković.

Nije na tome stao hrvatski vratar koji je potom zaustavljao odlične šanse Paquete u dva navrata i Neymara te je borbena i koncentrirana Hrvatska uspjela doći do produžetaka.

U 103. minuti Petković je sve pripremio Brozoviću koji je imao najbolju šansu za Hrvatsku dotad, ali je pucao visoko preko vrata. U nadoknadi prvog produžetka ipak je pala hrvatska obrana i Livaković. Izigrali su Brazilci cijelu hrvatsku obranu na malom prostoru, a glavninu posla obavio je Neymar koji je obišao i Livakovića i pod gredu zabio za 1-0.

U drugom produžetku Hrvatska je stisnula suparnika, krenula po izjednačenje i u 117. minuti zabila za 1-1. Oršić je ubacio, a natrčali Petković je pogodio za 1-1 uz malu pomoć Marquinhosa kojeg je pogodila lopta.

Dogodila se tako nova utakmica s Hrvatskom na svjetskom prvenstvu koja se odlučivala jedanaestercima. U njima su svi hrvatski pucači bili precizni, Livaković je obranio Rodrygu, dok je Marquinhos pogodio vratnicu.

U polufinalu će Hrvatska, u utorak s početkom u 20 sati, igrati protiv pobjednika dvoboja Nizozemske i Argentine.