Tri zlata

Hrvati osvojili 11 medalja na World Combat Games u Rijadu

Sport   |   Autor: HINA   |   01.11.2023 u 10:15

Hrvatski savez za obaranje ruke
Hrvatski sportaši osvojili su 11 medalja na trećem izdanju Svjetskih igara u borilačkim sportovima (World Combat Games) koje su se održale u saudijskom Rijadu.

Hrvatski sportaši osvojili su tri zlata, dva srebra i šest brončanih medalja zauzevši 24. mjesto od 79 zemalja koje su osvajale odličja.

World Combat Games 2023., u organizaciji SportAccord-a, ove godine bile su domaćin najboljih boraca iz 16 olimpijskih i neolimpijskih borilačkih sportova.

Oko 2.000 sportašica i sportaša borilo se sedam dana, a u svakoj težinskoj kategoriji kvalificiralo se osam najboljih sa svih kontinenata bodujući pritom rezultate sa svjetskog i kontinentalnog prvenstva.

Prve WCG su održane 2010. u Pekingu, druge su bile tri godine poslije u St. Peterburgu, a treće u Saudijskoj Arabiji nakon što su izdanja iz 2019. (Tajvan) i 2021. (Astana) otkazana.

Sportaši su su borili u karateu, kendu, kickboxingu, tekvondou, mačevanju, boksu, ju-jitsuu...

Najuspješniji hrvatski sportaš bio je Rino Mašić u obaranju ruku osvojivši dva zlata. Mašić je osvojio zlato na lijevu i desnu ruku u kategoriji do 110kg. Viktorio Sović je bio treći na lijevu ruku (-100kg), dok je Ivo Križan zauzeo četvrto mjesto na desnu ruku (-110kg).

"Iza mene je godina iz snova. Osim što sam upisao Kineziološki fakultet u Zagrebu, ostvario sam i velike sportske uspjehe, te završno na Top 8 turniru osvojio zlata na obje ruke bez izgubljenog meča", kazao je 19-godišnji Mašić.

"Nakon dvostruke krune na europskom te zlata na svjetskom prvenstvu, od Rina smo i priželjkivali dvostruku titulu na zasigurno jednom od najjačih turnira ove godine na kojem su nastupili svi najbolji i najspremniji pojedinci u našem sportu. Rino je ove godine osvojio sve titule koje su teoretski moguće te postignutim rezultatima širom otvorio vrata za titulu najboljeg sportaša Grada Zagreba i Republike Hrvatske. Koliko je to nevjerojatan sportski rezultat, govori i činjenica da nešto slično nikada nije pošlo za rukom tako mladom sportašu u našem sportu," kazao je Aleksandar Jakovac, predsjednik Hrvatskog i dopredsjednik Europskog saveza za obaranje ruke.

Najviše medalja Hrvatska je osvojila u savateu - pet medalja. Karmela Jakelja je bila zlatna do 60 kg (combat), Marko Bulek osvojio je srebrnu medalju u kategoriji do 60 kg (combat). Tajana Koščak je bila treća u savate assautu u kategoriji do 60 kilograma, Patrik Grđan u savate combatu u kategoriji do 70 kilograma, a Jadre Pavičić u savate combatu do 85 kg.

Kickbokserica Marija Bodač je osvojila srebro (-65kg), a Ante Buzov je bio treći (-71 kg). Broncu je osvojila i Nadina Biljanović u ju-jitsu u kategoriji do 70 kg.

Igre je službeno proglasio zatvorenima Njegovo Visočanstvo princ Fahd bin Jalawi bin Abdulaziz, potpredsjednik Saudijskog olimpijskog i paraolimpijskog odbora.

"Neizmjerno smo ponosni na nepokolebljivu strast i odlučnost koju je pokazao svaki od sportaša i sportašica koji su sudjelovali na ovogodišnjim Svjetskim borilačkim igrama. Danas slavimo ne samo događaj, već i svaku prekretnicu postignutu u ovoj značajnoj prigodi," kazao je Bin Abdulaziz.

Organizatori su izjavili kako će grad domaćin sljedećih Svjetskih borilačkih igara 2025. biti objavljen početkom sljedeće godine.