OBJAVA: 26.10.2019, 20:40h   •   IZMJENA: 26.10.2019, 20:44h   komentara   •     ISPIŠI

Bolje od Portugalki

Ćaleta i njegove vaterpolistice u Šibeniku izborili nastup na Europskom prvenstvu!

26.10.2019, 20:40h

Hrvatska će od 12. do 26. siječnja 2020. u Budimpešti na Europskom vaterpolskom prvenstvu imati dvije reprezentacije! Naša ženska izabrana vrsta, pod vodstvom Šibenčanina Marija Ćalete, pobijedila je i u drugoj utakmici kvalifikacija sastav Portugala, te je tako ušla u krug najboljih 12 ženskih reprezentacija u Europi.

Pobjeda, a time i odlazak na EP je trasirana u šibenskoj Crnici pred kraj druge i tijekom treće četvrtine. To je bilo razdoblje kada se Hrvatska prvi put osjetnije rezultatski odvojila na 2 odnosno 3 gola prednosti.

Suparnice su povele istini za volju (0:1), ali to je bilo i sve s njihove strane. Domina Butić i Ema Carević su brzo preokrenule (2:1). Machado je bila poravnala (2:2), na što je odgovorila Miljković s pogotkom za novo vodstvo (3:2), a gošće su prvu četvrtinu 'zatvorile' golom Louse (3:3).

Iako se ne mogu niti naše igračice pohvaliti osobitom realizacijom igračice više, ona je kod Portugalki bila još slabija za što ipak zasluge idu i našoj obrani na čelu s vratarkom Ratković.

U drugoj četvrtini pri rezultatu 3:3 Lousa nije uspjela realizirati niti peterac za Portugal, te se od tog trenutka Hrvatska počela odvajati. Do konca te dionice prvo Domina Butić postiže svoj drugi gol, u trenucima kada je Hrvatska imala brojčanu prednost u bazenu, da bi minutu prije poluvremena, Emmi Miljković dovela Hrvatsku do prednosti 5:3. Kada je tri minute prije kraja Ana Miroslavić pogodila za 6:3, moglo se već lagano pripremati slavlje. Posebno još i kada je najbolja portugalska igračica, Ines Braga zaradila treću osobnu četiri minute prije kraja utakmice.

Treći put uzastopno, ukupno četvrti put, Hrvatska će na vaterpolskom EP imati dvije reprezentacije.

- Pred svojim Šibenikom, pred našom publikom, izborili smo Europsko prvenstvo. Upravo smo se ovdje prvi put okupili prije dva mjeseca točno i tu smo i završili ovu akciju na najuspješniji mogući način. Odlučila je prije svega čvrsta obrana, ona je odnijela pobjedu i zato neću izdvajati niti jednu igračicu pojedinačno. Sve su zaslužne. Sada curama slijedi malo odmora da bi se ponovo okupili sredinom prosinca i počeli pripremati za Europsko prvenstvo. Skupina nam je u biti idealna, imamo šanse za četvrtfinale i to će nam biti cilj – kazao je izbornik Ćaleta.

HRVATSKA – PORTUGAL 8:5 (3:3, 2:0, 1:1, 2:1)

ŠIBENIK - Plivalište Crnica. Gledatelja 400. Suci: Cakirgil (Turska) i Mareš (Češka).

HRVATSKA: Ratković, Miljković 2, Miroslavić 1, Carević 1, Lordan, Skelin, Topić, D. Butić 3, Barišić, I. Butić 1, Crnički, Božan, Trojan Jimenez. IZBORNIK: Mario Ćaleta

PORTUGAL: Sampaio, Ferreira, Lousa 2 (0), Reis, Nunes, Machado 2, Duarte, Carmo, Teixeira, Almeida, Braga 1 (1), Mariani, Barbosa.

PETERCI: Hrvatska -, Portugal 1-2

OSOBNE POGREŠKE: Hrvatska 6, Portugal 9. TREĆA OSOBNA POGREŠKA: Braga (29).

REALIZACIJA IGRAČICE VIŠE: Hrvatska 3-9 (33%), Portugal 1-4 (25%)