Serija 17:0

Čudo na Baldekinu: Košarkašice Šibenika svladale Pulu nakon preokreta kakav se rijetko viđa

Košarka   |   Autor: Goran Milić   |   06.11.2022 u 07:40

HKS TV
U utakmici 6. kola košarkaške Premijer lige za žene, košarkašice Šibenika svladale su na Baldekinu ekipu Pule sa 65:59 (17:19, 15:27, 20:10, 13:3), nakon velikog preokreta i drame u drugom poluvremenu. Ovo je treća pobjeda Šibenika zaredom, a u sljedećem kolu gostuju kod Splita. Utakmicu je obilježio loš šut za tricu obje ekipe, Šibenik 7 od 35, Pula 5 od 24.

Nakon što im je početni niz teških utakmica dovršen u 3. kolu, porazom u gostima kod Trešnjevke sa 103:60 (Johnson 28, Šarić 11, L. Milković 9, Baban i Dobrić 5, Čerkaska 2), košarkašicama Šibenika slijedile su dvije lakše utakmice. Onu domaću, protiv Broda na Savi, riješio je preokret u zadnjoj četvrtini (79:75, Johnson 34, Baban 12, Dobrić i Šarić 11, Čerkaska 8, L. Milković 3), a onda je, dosta lakše, u Zagrebu svladana Orka sa 55:69 (Čerkaska 19, Johnson 14, Baban 12, Šarić 11, Dobrić 10, L. Milković 3).

Šesto kolo donijelo je Pulu, koja ne spada u sami vrh lige, ali je svejedno bila favorit na Baldekinu, što se u prvom poluvremenu i vidjelo. U prvoj četvrtini se Šibenik još držao, Puljanke su pobjegle u jednom trenutku na 6 razlike, domaće vratile na 2, no u drugoj četvrtini sve je išlo na stranu fizički puno jače Pule, koja je nakon samo 4 minute pobjegla na 19:34 i sličnu razliku održavala do kraja poluvremena. Šibenčanke nisu mogle zaustaviti Percan i Šarič pod obručem, a naročito im je probleme davala baš Slovenka Šarič, koja je, usprkos korpulentnijoj građi, bez problema odigrala skoro svih 40 minuta utakmice, a naročito se istakla pod košem, s odličnom leđnom tehnikom. O fizičkoj dominaciji Puljanki dovoljno govori podatak o čak 16 napadačkih i 19 obrambenih skokova (samo u prvom poluvremenu). Sve je slutilo na još jedan uvjerljiv poraz, no Šibenčanke se u tim trenucima nisu predavale, a Puljanke, pomalo i nesretno, nisu iskoristile svoju snagu, jer lako su mogle postići i veću, nenadoknadivu prednost u prvih 20 minuta.

Prvih 7 minuta drugog poluvremena gledamo istu priču, Pula bolja, no ne uspijeva povećati prednost na više od 16 poena i prelomiti utakmicu. 13 minuta i 53 sekunde do kraja Šarič postiže koš za Pulu i vodstvo 40:56. Nitko u dvorani tada nije slutio da Pula sljedećih 9 minuta neće postići nijedan koš, odnosno da će do kraja utakmice, dakle u skoro 14 minuta, postići samo 3 poena.

Trener Bralić cijelo prvenstvo koristi jako malo igračica u rotaciji, a ovdje ih je koristio još i manje, jer Lucija Milković drugo poluvrijeme uopće nije ulazila u igru. No u ovoj je veću minutažu, skoro 10 minuta, dobila mlada Petra Dragović, a baš njen ulazak kod 40:56, 14 minuta do kraja, obilježio je početak preokreta. Za razliku od preokreta protiv Broda na Savi, koji je počeo tek kada je njihova najbolja igračica Zorić izašla iz igre, protiv Pule se nije dogodilo ništa posebno što bi pomoglo Šibenčankama da preokrenu susret. Sve najbolje Puljanke su i dalje bile na terenu. Jednostavno su Šibenčanke od 26. minute počele pokazivati više volje, a kad se uključila i publika, Pula je bila potpuno ometena u napadu.

Preokret je počeo tricom šibenske kapetanice Dane Šarić za 43:56, Johnson i Čerkaska smanjuju na devet razlike, a onda mlada Dragović postiže tricu i za samo 2 minute prednost Pule koju su gošće gradile cijelu utakmicu je smanjena na samo šest (50:56). Do kraja četvrtine je Dobrić zabila dva slobodna bacanja i u zadnjih 10 minuta ušlo se sa samo 4 razlike za Pulu.

8 minuta do kraja centar Šibenika Čerkaska pogađa tricu za 55:56, a onda Dobrić pogađa iz polaganja i Šibenik konačno vodi, nakon nevjerojatne serije 17:0. Skoro 3 minute nitko ne postiže koš, a onda seriju prekida Ana Šarič, koja je točno 5 minuta do kraja položila za 57:58 i povratak Pule u vodstvo. Bili su to prvi poeni za Pulu nakon čak 9 minuta. Ujedno, to je bio jedini koš Pule iz igre u posljednjih 14 minuta utakmice.

Nakon koša za 57:58 opet se događa da skoro 3 minute nitko ne postiže koš, a onda se događa najbitniji trenutak susreta. Johnson (najbolja igračica Šibenika, koja ima 4 osobne greške) naleće na Ujević (najbolja igračica Pule, koja također ima 4 osobne greške). S jedne strane, Johnson je laktom pogodila Ujević, s druge strane, Ujević se nije pravilno postavila da bi bio faul u napadu, a ušla joj je u putanju. Kome faul bude sviran, morat će izaći iz igre, a suci su odlučili da ga je ipak napravila Ujević. Tako je Johnson slobodnim bacanjima vratila Šibenik u vodstvo, onda ga polaganjem povećala, a do kraja su poeni postizani samo iz slobodnih bacanja, Branisavljević i Johnson uspješne za plus sedam, Škapin za Pulu jedno, za konačnih 65:59. Treba istaknuti i da je, zahvaljujući publici, Pula promašila 5 slobodnih bacanja u zadnje 2 minute.

Tako je Šibenik došao do treće pobjede zaredom. U tih posljednjih 14 minuta, u kojima su napravile seriju 25:3, igračice Šibenika promašile su čak 11 trica, dakle preokret se nije dogodio jer su odigrale nešto posebno dobro, već zato što je pokazana volja za igrom i pobjedom, uz pomoć publike. Pula, pak, posebno može biti nezadovoljna svojom igrom u napadu, koja je na kraju bila puno lošija od šibenske.

ŠIBENIK: Johnson 22, Baban, Dobrić 11, Šarić 13, Čerkaska 14, J. Milković, Šuperba, Čala, Dragović 3, Branisavljević 2, L. Milković, trener Stipe Bralić
PULA M.: Pešut 6, Ujević 15, Begonja 7, Šarič 15, Škapin 5, Božić, Šarić, Teodorović, Percan 11, Delić, trener Ivan Đukić