Slično kao prošle sezone

Preokret Šibenke protiv Dubrave: Luda obrana nije primila koš iz igre 13 i pol minuta zaredom

Košarka   |   Autor: Goran Milić   |   20.02.2024 u 20:02

GKK Šibenka
U zaostalom susretu 20. kola FavBet Premijer lige za košarkaše, Šibenka je na svom Baldekinu protiv zagrebačke Dubrave, kluba koji već 4 desetljeća, od 90-ih naovamo, muči našu ekipu i prilično često pobijedi u Šibeniku, slavila sa 83:64 (20:18, 17:25, 21:3, 25:18). U subotu će Šibenka, u novom zaostalom susretu, ugostiti Cedevitu Junior, u novom bitnom dvoboju za hvatanje šeste pozicije nakon 22 kola.

Prije početka susreta navijači Šibenke imali su još jednu priliku pozdraviti Ivicu Tucka, Juru Marelju i Pericu Bukića, u povodu osvajanja vaterpolskog Svjetskog prvenstva. Nakon što su se slikali sa igračima Šibenke, isto su poželjeli napraviti i igrači Dubrave.

Gosti su na početku susreta odmah pokazali da neće biti bezazlen protivnik te kreirali nekoliko dobrih akcija, na što su im Šibenčani brzo uzvratili sa nekoliko svojih, od kojih se ističu Lukićevi potezi te trica Klarina iz daljine i teške pozicije sa zvukom sirene (za 11:7 u 5. minuti). Tricom Pleadina poveli su narančasti i sa 14:7, no Zagrepčani su do kraja prve četvrtine vratili rezultat u egal.

Na bučnom i punom Baldekinu izjednačena košarka nastavila se kroz cijelu drugu četvrtinu, sve dok Dubrava nešto prije odmora nije napravila seriju 11:0 i povela 32:40, što su Foreman i Lukić do odmora smanjili na tek 37:43. Gledajući statistiku na poluvremenu, mogli smo vidjeti da je presudan za gostujuće vodstvo bio puno bolji šut za dva poena, što je ipak posljedica boljeg kreiranja napada.

Na početku treće četvrtine opet Foreman i Lukić donose 43:43 i prisiljavaju gostujućeg trenera na minutu odmora. Tek jedan jedini poen primila je Šibenka u prvih 8 minuta treće četvrtine, no zbog nevjerojatnih vlastitih promašaja u napadu nije se uspjela previše odlijepiti. Šibenska jaka obrana i stalne greške u šibenskom napadu usporile su preokret, no u 28. minuti Šibenka je ipak, zahvaljujući uglavnom slobodnim bacanjima, došla do velikog preokreta, od 35:43 do 52:44. Potom je konačno napad proradio i otišlo se na 58:46, prije zadnjih 10 minuta.

Podsjetimo, prošle sezone, kada je Šibenka pobijedila Dubravu u direktnom dvoboju za 5. mjesto i 2. ABA ligu, Dubrava nije zabila nijedan jedini poen iz igre u zadnjoj četvrtini (samo iz slobodnih bacanja), a sada se dogodilo to isto u trećoj četvrtini - nijedan poen iz igre za goste.

Početkom zadnje četvrtine Klarin i Foreman tricama dižu prednost na 66:46. Kada je Rajaofera pogodio tricu, završio je period od 13 i pol minuta Dubrave bez koša iz igre. Priprijetili su gosti svojom serijom od 7 poena, no do kraja je ipak šibenska publika uživala u mirnoj završnici te dočekala kraj na nogama.

Tako je pun Baldekin vidio napredak u igri naše ekipe, naročito u obrambenom dijelu. Iako je nakon poraza od Dubrovnika u jednom trenutku prijetila čak i borba za opstanak, Šibenka se na tablici vratila najprije na poziciju koja osigurava mirnu sezonu, a onda pokazala da ćemo, uz dobru igru, vjerojatno gledati i borbu za visoke pozicije pred doigravanje; u svakom slučaju, neće biti dosadno do kraja sezone.

SD Baldekin, gledatelja 800, suci Vulić, Hordov i Vukušić
ŠIBENKA: Lukić 17, Klarin 19, Howard, Babić 9, Škugor 2, Skorić, Pleadin 7, Foreman 20, Topolović, Perković 9, Brajković, trener Josip Pandža
DUBRAVA: Vragović 8, Jurić 10, Kuzmanović 4, Karahodžić 4, Rajaofera 15, Vidović, Ročak, Kalajžić, Paponja 11, Matić 12, trener Marijan Bagarić