Na veliku obljetnicu

Šibenka Funcutima za rođendan poklonila senzacionalnu i uvjerljivu pobjedu nad Cibonom

Košarka   |   Autor: Goran Milić   |   09.04.2024 u 21:50

GKK Šibenka/Milan Balaban
U zaostaloj utakmici 25. kola FavBet Premijer lige za košarkaše, Šibenka je na svom Baldekinu protiv zagrebačke Cibone slavila sa 96:79 (19:15, 27:29, 28:18, 22:17) te sad ima omjer 11-18 (koliko i konkurent za 8. mjesto i doigravanje Dubrava) u tom natjecanju. Šibenka je prvi put u povijesti svladala Cibonu dva puta u istoj sezoni.

Nije Baldekin bio pun - prijašnji rezultati i neke druge stvari bile su jači razlog od dolaska Cibone i 41. obljetnice utakmice Šibenka-Bosna, no Funcuti su napravili dobru atmosferu i na početku motivirali igrače u narančastom da zaigraju puno bolje nego u prijašnjih pet, šest susreta.

Cibona je krenula s tricom Majcunića i onda gotovo 5 minuta ostala bez poena: fanatična šibenska obrana nije im dala prostora, a otvorila je mjesta i za neke kontre pa su domaći u 6. minuti imali 9:3. Kada su Zagrepčani počeli pogađati, morao je krenuti i šibenski napad (koji je opet pokazivao standardne probleme u šutu i organizaciji, barem u prvoj četvrtini). Serijom 7:0 Šibenka je odgovorila na nalet Cibone i prvih 10 minuta zaključila vodstvom 19:15.

Ponajviše zahvaljujući tricama Majcunića, Ferderbera i Perasovića, gosti početkom druge četvrtine preokreću na 23:31 u 14. minuti. Budi se tad (konačno) šibenski šut za tri poena (Lukić, Pleadin, Skorić, Foreman) za potpuni povratak u utakmicu (38:36). Do kraja prvog poluvremena, u dobroj košarci, obje ekipe dobro su odigrale u napadu, a na odmor se, zahvaljujući snalažljivom Babiću, otišlo s malom šibenskom prednosti, 46:44.

Početkom nastavka gledali smo dosta usporeniju igru, no obje ekipe i dalje su pogađale te nisu dale protivniku da se odlijepi. Izjednačen rezultat nastavio se dok Zagrepčani nisu vezali niz grešaka u svom napadu, a izdao ih je i šut, tako da je tricom Babića u 27. minuti Šibenka došla do mrvu veće prednosti (61:55). Howard je cijelu utakmicu, uz odličnu obranu, davao veliki skakački obol i u napadu, no Šibenčani to nisu iskoristili da se u jednom trenutku odvoje na veću prednost.

Na to je trebalo čekati do 29. minute; tada Foreman pogađa tricu, potom Brajković ispod protivničkog obruča krade loptu i postiže još dva poena, za 66:55 i ludilo u dvorani. Pred zadnjih 10 minuta, opet zahvaljujući Brajkoviću i Foremanu, Šibenka je zadržala solidnu prednost, 74:62. U posljednjim sekundama četvrtine novi razlog za euforiju: nakon što je Majcunić pogodio dva slobodna bacanja, Foreman je sa svoje polovice terena u zadnjoj sekundi pogodio tricu.

Na krilima tog događaja Šibenka je nastavila igrati u transu i na početku zadnje četvrtine. Polaganjem Howarda domaći imaju 76:62. Šest i pol minuta do kraja, Bundović postiže dva poena za Cibonu: prvu gostujuću dvicu nakon 9 minuta (sve ostalo su postigli tricama ili slobodnim bacanjima).

Lukić tricom pa Starovlah polaganjem 4 minute do kraja donose 89:72. Ta dva igrača bila su u glavnoj ulozi u završnim minutama, mirno privevši susret kraju.

SD Baldekin, gledatelja 600, suci Hadžić, Terlević i Mjeda
ŠIBENKA: Skorić 18, Pleadin 9, Howard 2, Foreman 18, Babić 19, Lukić 17, Klarin, Starovlah 9, Škugor, Brajković 4, trener Petar Maleš
CIBONA: Perasović 11, Majcunić 16, Aranitović 15, Katanović 12, Bundović 16, Pavković 3, Ferderber 6, Bandov, Krizmanić, Kujundžić, trener Bariša Krasić

U sljedećem kolu Šibenka u subotu gostuje u Sinju kod Alkara.