Obrana solidna, napad bez rješenja

Šibenka poražena kod Alkara: Četiri beka zabila gotovo sve šibenske koševe

Košarka   |   Autor: G.M.   |   05.01.2024 u 20:02

AB Photo/KK Alkar
U susretu 15. kola FavBet Premijer lige za košarkaše, Šibenka je u gostima kod sinjskog Alkara poražena sa 81:73 (19:13, 16:25, 27:20, 19:15), upisavši tako 9. poraz u ligi i pad na 9. mjesto na tablici. Od 73 šibenska poena, čak 63 zabila su 4 šibenska beka (Klarin, Foreman, Škugor i Pleadin), ostale pozicije bile su napadački veoma neraspoložene.

Pod vodstvom trenera Petra Maleša, koji je privremeno preuzeo momčad, Šibenka je utakmicu u punoj i bučnoj sinjskoj dvorani počela sličnim stilom igre kao i u prvom dijelu sezone. U prvom poluvremenu naročito se istakla obrana, koja je većinu vremena bila prilično čvrsta pod obručem, prisiljavajući Sinjane na veći broj promašaja pod košem, no isto se događalo i na drugoj strani, gdje se šibenski napad nije najbolje snašao na početku, pogotovo pod obručem, promašivši niz individualnih i pomalo forsiranih pokušaja.

Foreman je u prvoj četvrtini, nakon pogođene trice imao tri neprecizna pokušaja, a, kada je Alkar spojio svoje dvije trice, domaći su prvi put otišli na nešto veću prednost (19:13 nakon prvih 10 minuta).

Ulaskom Aloka Alkar je dobio potrebnu visinu te se razvučenoj šibenskoj obrani bilo teže snaći. Brzo je domaćin došao do 7 razlike (25:18 u 13. minuti), no ukazao se kod Šibenčana Pleadin, koji u dva napada postiže 6 poena za potpuni povratak (33:33). Foreman je pogađao dvice, a, kada je, nakon niza promašaja, konačno pogodio i svoju drugu tricu u posljednjoj minuti prvog dijela, postavljen je rezultat koji je svijetlio na odmoru, 35:38.

Dobro je krenulo u trećoj četvrtini (tricom Foremana u 24. minuti svijetli velikih 38:46), no u sljedećih nekoliko minuta Šibenka nije mogla ništa obraniti te Sinjani preokreću i stižu najprije do 52:50 (trica Marčinkovića u 27.), a onda do kraja četvrtine, zahvaljujući dvije trice u posljednjih 30 sekundi, i do 62:58.

Muke u napadu se pojačavaju početkom zadnje četvrtine (samo 2 poena Šibenke u prve 4 minute), tako da Alkar, predvođen Andersonom, odlazi na 6 razlike te promašuje par šuteva za tri poena, što bi ih odvelo na poveću prednost. Kada Jukić konačno pogađa jednu, rezultat je 69:60. Pet minuta do kraja Klarin pronalazi način kako probiti sinjsku obranu te polaže, a potom pogađa i jednu tricu za 69:65. Alkar tada pravi seriju 8:0 (77:65); ostalo je volje kod Šibenčana da se to dostigne, no ne i vremena: stiglo se najviše do 77:71, odnosno konačnih 81:73.

Tek malu utjehu pruža činjenica da Alkar barem nije nadoknadio 8 razlike iz Šibenika: ove dvije ekipe sada imaju izjednačen međusobni omjer. Sljedećeg vikenda Šibenka dočekuje Dubrovnik, u bitnoj utakmici za izlazak iz donjeg doma tablice.

Dvorana Ivica Glavan-Ićo, gledatelja 450, suci Jovović, Hordov i Bajramović

ALKAR: Anderson 19, Blatančić 10, Matulina 18, Boban 6, Jukić 5, Alok 12, Green, Pavela, Nazor, Marčinković 11, Vučić, trener Tihomir Mustapić

ŠIBENKA: Klarin 18, Pleadin 13, Foreman 20, Babić, Perković 8, Bobek, Howard 2, Šarić, Škugor 12, Brajković, trener Petar Maleš